מאובך ועד שלג – האביב כאן ובגדול

ימיו הראשונים של מרס הגיעו עם אווירת פסח, עוד לפני פורים. בימים הקרובים מזג האוויר ישתנה מיום ליום, ואף באמצע היום. ככה זה באביב, העונה הכי הפכפכה. בקרוב החום יחזור ולאחריו גשמים ושיטפונות. אבל דבר אחד כמעט בטוח: בפורים השנה, איך לא, צפוי גשם

איך ייראה פורים השנה? (רויטרס)

מזג האוויר משתגע: זיהום האוויר יורד הערב (ה') בהדרגה, לאחר שגל האובך הגיע לשיאו בשעות הבוקר. רמות זיהום האוויר הגיעו לפי 5-10 מהרגיל (הרבה פחות גרוע ממה שהרגשנו בתחילת השבוע), וכבר בשעות הצהריים חלה הפחתה והאוויר החל להתנקות בהדרגה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחר הטמפרטורות יעלו ויהיה שרבי. הבריזה אמנם תצנן מעט באזורים הקרובים לים, אבל במרבית האזורים יהיה חם ומעונן חלקית. מעט אבק עדיין יורגש באוויר. בתל אביב צפויות 30 מעלות, 28 בירושלים, 31 במודיעין, 27 בחיפה, 32 בבאר שבע ובאילת 33 מעלות. גם הלילה שבין שישי לשבת יהיה חם יחסית, עם משבי רוח דרומית חזקים.

בשבת מזג האוויר יתחיל חם ויתהפך בבת אחת, במה שמכונה שבירת שרב. מי שיהיה במישור החוף יתעורר לבוקר חם ויבש, אך לפני הצהריים בבת אחת יצנחו הטמפרטורות וייעשה עכור מאבק ולחות. במילים אחרות, למרות החמימות לא כדאי להשתקע בחוף הים. בהרים ובמזרח זה ייקח קצת יותר זמן אבל עד הערב כבר לא יהיה שרבי. עננות מפותחת וטפטופים יתפסו את מקומם במהלך היום ויסמנו את השלב הבא בסאגה המטאורולוגית שלנו: גשמים.

האובך מתפזר (אלעד זוהר)

חשש חמור לשיטפונות

לחות רבה מסביבת קו המשווה "תופסת טרמפ" על גלי השרב הקודמים ומתרבה באזורנו. משבת בלילה ועד ראשון בלילה קיים חשש חמור לשיטפונות ברחבי הדרום והמזרח. הגשמים יחלו בדרום ממקורות טרופיים, וצפויות סופות רעמים מקומיות, מטחי גשם ואפילו ברד. במהלך יום ראשון הגשם יתפשט לרוב אזורי הארץ והטמפרטורות יצנחו.

גשמים יירדו גם באילת, מצפה רמון והסביבה וכן במדבר יהודה. שיטפונות עלולים לחדור לישראל גם מירדן, כפי שקרה בחורף שעבר, כאשר מסוף רבין באילת הוצף והושבת.

לבעלי רכבים באילת מומלץ להימנע מחנייה באזור התעשייה ולתושבי הדרום מוטב להיערך לחסימות צירים מקומיות עד יום שני. בין המודלים לחיזוי שוררת עדיין אי הסכמה לגבי עוצמת הגשמים והשיטפונות, אולם במצבים כאלו תמיד רצוי להתכונן לתרחיש הקשה יותר.

האם יירד גשם במהלך חג פורים?

בשני תהיה אתנחתא, עם גשם מקומי בעיקר בצפון הארץ שילווה אותנו גם בשלישי ויהיה קריר. אבל השאלה שמעניינת את כולם היא מה יהיה מזג האוויר בפורים. עושה רושם שתמיד יורד גשם בחג, אם כי לעיתים גם השרב שורר בימי התחפושות. אז קשה להעריך כעת מתי יירד גשם, משום שבימים טרופים אלו התחזית משתנה מדי יום, אלא ששינוי האווירה הכללי יספק על פי הנראה טמפרטורות נמוכות וגלי גשם בצפון ובמרכז עם שלג בחרמון.

ניתן להעריך כי לא יהיה חם ואפשר לתכנן תחפושות חמימות לילדים. כיוון שמרבית בתי הספר בארץ יקיימו את אירועי פורים ביום שישי, ניתן רק לקוות שיהיה זה יום ללא גשם, אך זו אפשרות.