בעקבות לחץ הלוביסטים: חוק איסור פרסום הסיגריות ייגנז

הצעת החוק שקידמה שרת הבריאות גרמן ניסתה להילחם בפרסום סיגריות בכלי התקשורת. ההצעה כללה איסור על פרסום סיגריות בעיתונות ומגבלות על הפרסום בדיוטי פרי, אך לחץ כבד שהפעילו לוביסטים הוביל לריקון ההצעה מתוכן. עקב כך משכה השרה את הצעת החוק

חוק איסור פרסום הסיגריות ייגנז (AP)

המלחמה בעישון נתקלה במחסום: בצעד חריג החליטה שרת הבריאות יעל גרמן (יש עתיד) למשוך הצעת חוק ממשלתית שהיא עצמה קידמה, לצמצום פרסום סיגריות בכלי התקשורת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הצעת החוק החדשה, לא ניתן יהיה לפרסם סיגריות בעיתונים המודפסים, וזאת בניגוד למצב כיום שבו האיסור לפרסום סיגריות תקף רק לרדיו ולטלוויזיה. סעיפים נוספים בחוק מטילים מגבלות שונות על השיווק והפרסום של סיגריות וגם על עמדות המכירה בחנויות - כולל בדיוטי פרי.

גורמים במערכת הבריאות מסרו לחדשות 2 כי בזמן האחרון הפעילו לוביסטים של יצרני הסיגריות, הדיוטי פרי והעיתונים, לחץ כבד מאוד על חברי הכנסת בוועדת הכלכלה. בעקבות הלחץ חלו שני שינויים משמעותיים בהצעת החוק: החלטה כי החוק לא יחול על הדיוטי פרי והחלטה לפיה העיתונים יוכלו להמשיך בפרסום סיגריות.

השינויים רוקנו למעשה את הצעת החוק מתוכן, ולכן נאלצה שרת הבריאות למשוך אותה. עקב כך צפויה ישראל להודיע לארגון הבריאות העולמי שלא תוכל לממש את ההתחייבויות עליהן חתמה בנוגע למלחמה בעישון. למרות זאת, במשרד הבריאות מבטיחים שעוד לא נאמרה המילה האחרונה בנושא וכי הם שוקדים על ניסוח חוק חדש.