אין רופא מרדים? תלדי בלי אפידורל

מה קורה כשאישה כורעת ללדת, סובלת מכאבים, אבל במחלקה יש רק רופא מרדים אחד וגם הוא עסוק מדי? זה תרחיש שקורה לא מעט בעקבות המחסור הקשה ברופאים מרדימים בישראל. גם בגזרת מיטות האשפוז במחלקות היולדות המצב בכי רע

לדליה גרינברג, בת 35, לא היה ספק שגם את הלידה השלישית היא תעשה עם אפידורל כדי שלא תסבול מכאבים. לטענתה, במשך שעתיים היא התחננה לאפידורל בבית החולים קפלן, אבל רק מרדים אחד שובץ למשמרת באותו הערב, והוא היה עסוק. ואז - הגיע הרגע המפחיד שדנה התחננה להימנע ממנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"התינוק עמד לצאת והמיילדת אמרה לי לשתף איתה פעולה", סיפרה גרינברג לחדשות 2, "אז צעקתי שאני לא יולדת בלי אפידורל. אבל ילדתי בלי אפידורל".האפשרות של לידה ללא אפידורל מפחידה נשים רבות בכל העולם, לא רק בישראל. "זה כאב, זה קורע מבפנים, סכינים בתוך הבטן", תיארה גרינברג.

"אם זו הייתה חוויית הלידה הראשונה שלי, כנראה הייתי בוחרת לא להביא עוד ילדים. אחרי הלידה הבנתי בעצם מה משמעות המשפט של התורה 'בעצב תלדי בנים'".

זאת התוצאה של המחסור הקשה ברופאים מרדימים בישראל: לידות ללא אפידורל. זה קורה בכל בתי החולים, ולא רק בקפלן. אין מספיק רופאים וגם אין מספיק מיטות אשפוז. "ישנתי בחדר האוכל של בית החולים בלילה שילדתי כי אין חדרים, כי אין מיטות", העידה גרינברג.

מבית החולים קפלן נמסר בתגובה כי הם מתנצלים בפני היולדת על תחושותיה, אך טוענים כי "לא ניתן לה אפידורל מסיבות רפואיות כדי להגן על בריאותה ועל בריאותו של התינוק. חדר האוכל הוסב לחדר השגחה כדי להקל על העומס".