בהלת השפעת: מתי לגשת למיון?

לנוכח ריבוי המקרים של סיבוך במחלת השפעת, ביררנו כיצד ניתן להימנע מכך. מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים קפלן ממליץ להתפנות עם הילד לקופת החולים או לחדר המיון אם החום הגבוה לא יורד לאחר לקיחת אקמול. וגם: האם עדיין מומלץ להתחסן נגד שפעת?

אילוסטרציה (AP)

בימים האחרונים אנחנו עדים לריבוי של מקרי סיבוך בשפעת, ונשאלת השאלה מתי מומלץ להורים להגיע עם ילדיהם לבדיקה. ד"ר אלי שפירו, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים קפלן, ממליץ להתפנות במקרים שבהם הילד חולה מעבר למחלה הוויראלית הרגילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהם התסמינים למחלה חמורה יותר מהרגיל?

סימני האזהרה העיקריים לסיבוך של מחלת השפעת הם חום גבוה מאוד שלא יורד לאחר נטילת אקמול, או מצב שבו הילד נראה רע גם אחרי שהחום ירד. יש עוד ועוד סימנים שמדאיגים את ההורים ואלו הסיבות להתפנות.

לאן מוטב להתפנות עם הילד?

אם זה בשעות שיש רופא בקופת החולים, זו הדרך הכי טובה ובטוחה. אבל אם קופת החולים סגורה, והילד לא נראה טוב, צריך לפנות מיד לחדר מיון - בלי להתלבט.

האם חיסון נגד שפעת עשוי למנוע מקרי סיבוך קשים?

הילד בן ה-7.5 שאושפז בבית החולים קפלן במצב קשה, בעקבות סיבוך במחלת השפעת, לא חוסן נגד המחלה במהלך עונת החורף. החיסון הוא חשוב מאוד".

עוד מוסף ד"ר שפירו, כי "לא פעם אנחנו שומעים אנשים שאומרים 'התחסנתי נגד שפעת ולמרות זאת חליתי'. יש לציין, כי החיסון לא נותן הגנה של 100% מהידבקות בווירוס, אבל אלו שמחוסנים צפויים להקל את מהלך המחלה".

האם מומלץ להתחסן גם כעת - לקראת סוף החורף?

אין תשובה חד משמעית לשאלה הזו, אבל יש לשים לב לכך שדווקא עכשיו, בסוף החורף, אנחנו רואים עלייה במקרי השפעת. לכן אני חושב שגם בזמן הנוכחי כדאי אולי להתחסן.

כתוצאה מסיבוכי השפעת: בן שבע אושפז בבית החולים

מוקדם יותר היום אושפז ילד בן שבע מאזור מאושפז בבית החולים קפלן ברחובות כשמצבו קשה, כתוצאה משפעת מסוג B. הוא מורדם ומונשם, אך לא נשקפת סכנה לחייו.  

לפני יומיים הובהל הילד, שלא סבל ממחלות רקע, לחדר טיפול נמרץ בבית החולים קפלן כשהוא במצב קריטי וסובל ממצוקה נשימתית חריפה אשר החלה כחצי יממה טרם הגעתו ליחידה והחמירה במהירות.

"במסגרת הבירור נשלחו בדיקות מעבדה שיצאו חיוביות לשפעת מסוג B שהיא נדירה יותר", אומרים בבית החולים ומציינים כי המקרים האחרונים לימדו כי מהלך המחלה סוער ומתפתח מהר מאוד.

"מיד עם הגעתו לטיפול נמרץ קפלן החלו רופאי היחידה בטיפול אנטיביוטי רחב טווח וטיפול אנטי ויראלי כמו שניתן במקרים של שפעת קשה, כגון שפעת חזירים", דיווח ד"ר אלי שפירו, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים קפלן. "בנוסף, עקב מצוקה נשימתית חמורה הוא הורדם והונשם ומצבו הנשימתי היה קריטי במהלך הלילה הראשון לאשפוזו. לאחר מכן חל שיפור קל הדרגתי במצבו הנשימתי".