ביה"ח קפלן: ילד בן 7 שסבל משפעת מאושפז במצב קשה כשהוא מורדם ומונשם

ילד בן 7 ללא מחלות רקע הובהל לטיפול נמרץ כשהוא סובל משפעת נדירה מסוג B. עקב מצוקה נשימתית חמורה הוא הורדם והונשם. מצבו קשה, אך לא נשקפת סכנה לחייו. בשבוע האחרון נפטר משפעת ילד בן 4 ו-2 נוספים אושפזו במצב קשה. מנהל יחידה לטיפול נמרץ ילדים: המקרים האחרונים לימדו כי מהלך המחלה סוער ומתפתח מהר מאוד

השפעת מחמירה? ארכיון (יונתן סינדל, פלאש 90)

מקרה רביעי של הסתבכות קשה ממחלת השפעת בתוך שבוע: ילד בן 7 מאזור אשדוד מאושפז בבית החולים קפלן ברחובות במצב קשה, כתוצאה משפעת מסוג B. הוא מורדם ומונשם, אך לא נשקפת סכנה לחייו.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני יומיים הובהל הילד, שלא סבל ממחלות רקע, לחדר טיפול נמרץ בבית החולים קפלן כשהוא במצב קריטי וסובל ממצוקה נשימתית חריפה אשר החלה כחצי יממה טרם הגעתו ליחידה והחמירה במהירות. "במסגרת הבירור נשלחו בדיקות מעבדה שיצאו חיוביות לשפעת מסוג B שהיא נדירה יותר", אומרים בבית החולים ומציינים כי המקרים האחרונים לימדו כי מהלך המחלה סוער ומתפתח מהר מאוד.

"מיד עם הגעתו לטיפול נמרץ קפלן החלו רופאי היחידה בטיפול אנטיביוטי רחב טווח וטיפול אנטי ויראלי כמו שניתן במקרים של שפעת קשה, כגון שפעת חזירים", דיווח ד"ר אלי שפירו, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים קפלן. "בנוסף, עקב מצוקה נשימתית חמורה הוא הורדם והונשם ומצבו הנשימתי היה קריטי במהלך הלילה הראשון לאשפוזו. לאחר מכן חל שיפור קל הדרגתי במצבו הנשימתי",

ד"ר שפירו המליץ לציבור התחסן נגד שפעת, והוסיף כי בכל מקרה בו ילד עם מראה כללי לא טוב וחום מתמשך ללכת לרופא מטפל ולא להמתין. בשעות הלילה בהם המרפאות סגורות יש להגיע לחדר מיון בבית חולים.

בת 25 ובן 15 מאושפזים בשל סיבוכים

ההמלצה: להתחסן נגד שפעת (רויטרס)
מוקדם יותר היום דווח כי צעירה בת 25 תושבת מרכז הארץ מאושפזת במצב קשה בבית החולים איכילוב בתל אביב בעקבות סיבוך שפעת.

הצעירה הובאה על ידי בני משפחתה לבית החולים ביום ראשון, לאחר שסבלה מתסמיני המחלה. היא פונתה לחדר המיון כשהיא במצב אנוש, שם טיפל בה הצוות הרפואי.

במהלך השבוע שהתה הצעירה בבידוד, וכעת היא מטופלת במחלקת טיפול נמרץ. מבית החולים איכילוב נמסר כי ביממה האחרונה חלה התייצבות במצבה.

במקביל, מצבו של הנער שאושפז השבוע בשל הסתבכות המחלה בבית החולים תל השומר מוסיף להיות קשה מאוד. הנער בן ה-15 מטופל במחלקת טיפול נמרץ בבית החולים תחת השגחתו של הצוות הרפואי. ביום שלישי האחרון נפטר גיא זיידן, ילד בן 4 מקיבוץ מגל, כתוצאה מסיבוך של המחלה.

"הוריקן של המחלה"

"כרגע אנחנו בעיצומה של עונת השפעת, ממש בשיא, כמו סוג של הוריקן של המחלה", הסבירה ד"ר גליה גריסרו, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ילדים בבית החולים דנה בשיחה עם חדשות 2 Online. "היא מופיעה בבום של חודש שיש שפעת ועכשיו זה שיא התחלואה".

לדבריה, על הורים וילדים לגשת להתחסן בהקדם. "הילד שנפטר והנער שמאושפז לא היו בקבוצות סיכון וההמלצה היא לבצע חיסון כי הוא מונע באחוזים גדולים את המחלה", אמרה. "אפשר להימנע מזה". ברוב המקרים, המחלה גורמת לחום, נזלת, שיעול וכאב גרון אך יש מקרים קיצוניים יותר של סיבוכים, עליהם שמענו בימים האחרונים.

"המקרים השכיחים בקרב ילדים זה דלקות אוזניים וקוצר נשימה שיכול לגרום לדלקות ריאה", הסבירה ד"ר גריסרו. "זה עניין סטטיסטי שיש הרבה מקרים, ויכול להיות שנשמע על עוד מקרים של סיבוכים במחלה. מוות מהמחלה הוא אמנם נדיר, אך יש להתחסן בכל אופן".