רופאים ישראלים הצילו את חייו של ילד סורי שאיבד כמעט את כל משפחתו

רופאי בית החולים רמב"ם בחיפה קיבלו לידיהם לפני כחודש וחצי את ק' בן ה-6, לאחר שנפצע אנוש במלחמת האזרחים בסוריה. אביו התחנן אז בפני הרופאים כי יעשו הכול כדי להציל את חייו, לאחר שרעייתו ושני ילדיו האחרים מתו אף הם במלחמה. לפני כשלושה ימים עזב הילד את בית החולים כשהוא עומד על רגליו

הרופאים הצילו את חייו של ק' (פיוטר פליטר)

פצועים רבים ממלחמת האזרחים בסוריה מגיעים לישראל לאחר שחוו על בשרם את התופת והזוועות שמייצרים העימותים בין צבא אסד למורדים. רופאי בית החולים רמב"ם בחיפה הצליחו לאחרונה להציל את חייו של ילד בן 6 לאחר שאמו, אחיו ואחותו נהרגו במלחמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ק' בן ה-6, פונה לבית החולים רמב"ם כשהוא סובל מפציעת ראש קשה ומצבו הוגדר אנוש. יחד עם ק' פונה גם אחיו הגדול בן ה-11 אל בית החולים בחיפה, אך פציעתו הייתה חמורה ומותו נקבע בחדר ההלם. אביו של ק' סיפר כי גם אחותו ואמו מתו במהלך אחת ההפצצות בסוריה. "תצילו אותו, הוא כל מה שנשאר לי", התחנן האב בפני הרופאים הישראלים.

עם הגעתו לרמב"ם, ק' פונה באופן מידי לחדר הניתוח, שם נלחמו הרופאים על חייו של הילד הקטן במשך שעות ארוכות. הרופאים העידו כי עיקר הטיפול בק' התמקד בהפחתת לחץ תוך גולגלתי מוגבר ובצקת מוחית, שהתפתחה כתוצאה מהפגיעה שהוא ספג. במהלך הניתוחים שעבר ק', הוסרו חלקים מעצמות הגלגלת שלו כדי לסייע בהורדת הלחץ שנוצר על מוחו, ולאפשר לאיבר הכה חיוני להחלים.

במשך כמעט שלושה שבועות ק' היה מחוסר הכרה ומאושפז במחלקה לטיפול נמרץ ילדים ברמב"ם, תוך שהוא מטופל בתרופות שסייעו לו בתהליך ההתאוששות. כך, בתהליך איטי, הבצקת המוחית והלחץ התוך גולגולתי המוגבר במוחו של ק' ירדו. הוא חזר להכרה והחל לתקשר עם סביבתו.

הילד הגוסס נעמד על רגליו

"כשהילד הגיע לרמב"ם הוא היה במצב של תרדמת, וכמעט מת", סיפר ד"ר סרגיי אבזגאוז, רופא בכיר במחלקה לנוירוכירורגיה בבית החולים שניתח את ק'. "אני זוכר שפגשתי את אביו של הילד לפני הניתוח, הוא ביקש שנעשה הכול כדי להציל אותו".

לאחר שק' עבר עוד שני ניתוחים לאיחוי עצמות הגולגלת מחדש, הוא אושפז במחלקת כירורגית ילדים, שם הוא עבר סדרת בדיקות וטיפולים בסיועם של קלינאית תקשורת, רופאי אף-אוזן-גרון, פיזיותרפיסטים ואנשי צוות נוספים שמטרתם היתה להחזירו לתפקוד מלא ככל האפשר. לפני שלושה ימים, ק' שוחרר מבית החולים כשהוא עומד על שתי רגליו.

"רמב"ם צבר ניסיון רב בטיפול בפגיעות מסוג זה", הסביר ד"ר אבזגאוז. "לצערנו, אנו מטפלים בילדים רבים שמגיעים עם פגיעות ראש כתוצאה מתאונה, נפילה מגובה או חבלה אחרת. במקרה הזה השתמשנו בניסיון שלנו כדי להציל ילד שהגיע אלינו מאזור לחימה, כשהוא מתנדנד בין החיים למוות".

"כמו משאר המשפחות של הילדים שאנו מטפלים בהם, נפרדנו מק' ומאביו כמו מחברים טובים", הוסיף ד"ר אבזגאוז. "בסופו של דבר עשינו את מה שאביו של ק' ביקש. עשינו כל מה שאנחנו יכולים כדי להציל אותו, ואני מקווה שהוא יחיה חיים ארוכים ומאושרים".