עובדי הדסה מאיימים לנטוש המחלקות: "אנחנו לא כספומט"

מאבק העובדים ייכנס מחר ליומו ה-15, ואנשי הצוות מאיימים בהחרפת הצעדים. לדבריהם, אם לא ישולם חלקה השני של משכורת חודש ינואר – הם יעזבו את ביה"ח. יו"ר הסתדרות האחיות: "נשאיר צוות חירום מצומצם בלבד"

עובדת הדסה מפגינה (הדס פרוש פלאש 90)

מאבק עובדי הדסה מחריף: ההסתדרות הודיעה הערב (שבת) כי במידה ומלוא שכרם של עובדי בית החולים הדסה לא ישולם עד מחר, צפויה החרפה בצעדים הארגוניים. במידה והאיום ייצא אל הפועל, יעזבו העובדים את כל המחלקות במרכז הרפואי באמצע יום העבודה. "אם לא ייכנס הכסף לבנק עד מחר בשעות הצהריים - גם המינהל והמשק, וגם האחיות, יורדים מהמחלקות ומשאירים צוות חירום בלבד", אמרה הערב אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחים והאחיות בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"צריך להבין שבמהלך 2013 הורידו לעובדים אלפי שקלים", המשיכה כהן. "אנחנו כבר נמצאים בתכנית הבראה שנייה, כשאת הכסף של הראשונה לא החזירו. אני חושבת שזה הכי זול להם לבוא לקחת מהעובדים כי הם לא צריכים לשלם ריבית או לתת ביטחונות", ציינה.

"אנחנו לא הכספומט שלהם. נקודה. העניין של לתת מקדמה למשכורות - זה הפרומו של תכנית ההבראה הבאה. במשא ומתן יש גם נשיאה בנטל. האנשים האלה עובדים יום ולילה ושבתות. מי שעובד - צריך לקבל משכורת".

לטענת העובדים, כבר 15 ימים שלא קיבלו את שכרם על חודש ינואר. ביום חמישי קראה ההסתדרות לפתרון מיידי של המשבר בהדסה, ובמקביל איימו בהחרפת הצעדים מחר נגד ההנהלה, אם השכר לא ישולם לעובדים. בתוך כך, אמרו הערב גורמים במערכת הבריאות: "השרה גרמן הקימה ועדת בדיקה לענייני הדסה תוך שלושה ימים, אבל איפה היא הייתה לפני שמונה חודשים כשהיה צריך להקים ועדת תמיכה להדסה? המנכ"ל אביגדור קפלן קרא כבר תקופה ארוכה לתמיכה של הגורמים הרלוונטים במצב בית החולים".

"יש לי חלק במשבר". מור-יוסף (פלאש 90)

מנכ"ל הדסה לשעבר: "יש לי חלק במשבר"

בהסתדרות הבהירו כי העובדים יעזבו את המחלקות השונות, בהן כבר מתנהלת מתכונת חירום מאז החל המשבר. לדברי העובדים, בזמן השביתה יבוצעו בהדסה רק פעולות להצלת חיים.

אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אמר הערב כי "זהו הנושא החשוב ביותר שנמצא כעת על סדר היום החברתי בישראל. הממשלה חייבת להוביל לפתרון המשבר בהדסה באופן מיידי, תוך גילוי מעורבות ישירה וניהול מו"מ אינטנסיבי".

הערב התייחס מנכ"ל בית החולים לשעבר, פרופ' שלמה מור-יוסף, למשבר בו נמצא המוסד. בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות", אמר מור-יוסף כי יש לו חלק במשבר הנוכחי בהדסה. "אני מוכן לבחון מחדש את הסכם הפרישה שלי מבית החולים", ציין.

"יש לי חלק במשבר". מור-יוסף (פלאש 90)

המנכ"ל לשעבר דיבר גם על המאזן הכלכלי של המוסד הרפואי הירושלמי, בעת שעזב אותו. "ב-2010 היה גירעון מצטבר של 610 מיליון שקלים והנכסים הפיזיים שניתנו למימוש היו בסך 200 מיליון שקלים. זה בדיוק כמו שיש לך אוברדרפאט בבנק, אבל יש לך גם חיסכון ודירה שאתה משכיר. מצד אחד יש משיכת יתר, אבל יש גם נכסים. הגירעון היה מינימלי". בוודאי שיש לי חלק. בתקופה שאני מנכ"ל הייתי אחראי על ההישגים ועל הבעיות. מה שהתחיל בשנת 2010.

"שלוש שנים עמדו בראש בית החולים הדסה אנשים אחרים", המשיך. "הגירעון החמיר. נשות הדסה לקחו חברה חיצונית כדי שתכין תכנית הבראה, שהמנכ"ל החדש יממש אותה. היה ברור לכולם שצריך לממש את צעדי התכנית. לצערי, זה לא קרה".