המשבר בהדסה נמשך בסוף השבוע: "לא מוכנים להפחתת שכר"

העובדים מאיימים להחריף את העיצומים ביום ראשון אם לא ישולם שכרם במלואם. בהסתדרות הרפואית הבהירו כי הדיווח על פשרה בנושא שכר הרופאים לא מדויק: "הרופאים והעובדים לא צריכים לממן את פעילות הדסה מכיסם"

המשבר בהדסה: פגישה מכרעת (פלאש 90, הדסה פרוש)

רגע לפני כניסת השבת - המשבר בבית החולים הדסה נמשך, ועלול עוד להחריף: הפגישה בין הנהלת בית החולים לבין העובדים לא הולידה סיכום על סוף העיצומים. אמש דווח מטעם גורמים בהנהלה כי הרופאים הסכימו לקיצוץ זמני בשכרם, אך היום (ו') מבהירים בהסתדרות הרפואית: "הרופאים לא מוכנים להפחתת שכר קבועה וממשית, הם לא צריכים לממן מכיסם את בית החולים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עו"ד לאה ופנר, מזכ"לית ההסתדרות הרפואית, אמרה לחדשות 2 Online כי העובדים לא צריכים לממן את מקום עבודתם. "הרופאים נפגשו אתמול עם ההנהלה והנאמנים, והודיעו להם על הצעדים שאנחנו חושבים שצריכים להתבצע, צעדים בוני אמון, כדי שנוכל לשקול את ההמשך - נושא הביטוח, הפנסיות והכספים החסרים בקרנות".

"הייתה התקדמות בעובדה שנפגשנו, וראינו לפחות ברמת ההצהרות נכונות מטעם הנאמנים וההנהלה לבוא לקראת הרופאים. ההנהלה והנאמנים היו קשובים, אך ברמה העניינית עוד לא ראינו התקדמות", הוסיפה ופנר, שהדגישה כי הדיון אינו על קיצוץ קבוע, אלא על תשלום המקדמות שסוכם.

"הרופאים לא התנו את החזרה לעבודה בתשלום 100% מהשכר, ובכל מקרה אנחנו מדברים על תשלום המקדמות. כשנגיע להסכם הבראה או כשתיגמר תקופת הקפאת ההליכים, יהיה צורך להשלים את השכר למתכונתו המלאה, ולא נסכים בשום אופן לקיצוץ ממשי בשכר", הדגישה.

מתכונת חירום בבית החולים (ויקיפדיה)

"העובדים כבר נתנו המון, הם לא אלו שנכשלו"

"הסכם הבראה לא אומר שהרופאים ייתנו מכספם כדי לממן את הפעילות", הבהירה ופנר, ששבה וטענה כי העיצומים הם מוצא אחרון, שננקט רק לאחר ש"התאפקנו הרבה מאוד זמן, ולא נקטנו צעדים חריפים".

לעומת הרופאים, האחיות ועובדי המנהלה איימו להחריף את השביתה ביום ראשון - אם לא ישולמו משכורות חודש ינואר במלואן ולא יובטלו הזכויות הפנסיוניות של העובדים. אם יוחרפו העיצומים, האחים והאחיות למעשה ינטשו לחלוטין את המחלקות. אילנה כהן, יו"ר איגוד האחיות, הבהירה את עמדת האחיות ועובדי המנהלה בשיחה עם חדשות 2 Online: "אנשים עבדו, צריך לשלם להם. מה, הם עופות שמקפיאים אותם?"

"כולם שומעים על המשכורות שלא מתקבלות, אבל צריך להבין שהמצב הזה לא התחיל עם המשכורת - בשנת 2013 העובדים לא קיבלו את כל דמי ההבראה וגם לא נתנו להם תשלום עבור דרגות ותק מקצועי", הוסיפה כהן.

אתמול פונה מטופל בשל היעדר טיפול

באיגוד האחיות מתחו ביקורת על התנהלות ההנהלה: "יש תופעה שכל אחד מאשים את ההנהלה הקודמת. כבר ב-2010 ישבנו לתכנית הבראה עם הנהלת הדסה, נתנו מלווה ותרמנו ימי חופשה, ועד היום עוד לא החזירו לנו. אני לא יודעת מי נכשל, אבל זה לא העובדים. אחות בהדסה לא מקבלת שקל יותר מאשר אחות באיכילוב או תל השומר - יש הסכמים קיבוציים", הבהירה כהן, שדרשה כי השכר ישולם במלואו, בטרם הישיבה לשולחן הדיונים.

אתמול גבו העיצומים מחיר ראשון, כאשר מטופל פונה מבית החולים הדסה לבית החולים קפלן ברחובות לקבלת טיפול רפואי חלופי. הגבר, שסובל מבעיות לב, הובהל באמצעות ניידת טיפול נמרץ, לאחר שלא יכול היה לקבל את הטיפול הנדרש לו בעקבות העיצומים. מצבו מוגדר יציב ולא נשקפת סכנה לחייו.