לאחר הקפאת ההליכים: עובדי הדסה ממשיכים במאבקם

ההשבתה בבית החולים הירושלמי תימשך גם היום, והצוותים הרפואיים צפויים לפעול במתכונת חירום בלבד. הנהלת בית החולים שוקלת לפנות לבית המשפט למתן צו שיורה לעובדים לשוב לעבודה סדירה

המחאה נמשכת (פלאש 90, הדסה פרוש)

מאבק עובדי בית החולים הדסה בירושלים נמשך גם היום (ה'). במרכז הרפואי ממשיכים לעבוד במתכונת חירום במסגרת מחאתם נגד תכנית ההבראה של הנהלת בית החולים, המצוי בגירעון תקציבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהנהלת בית החולים שוקלים לפנות לבית המשפט בדרישה למתן צו שיורה לעובדים להפסיק את העיצומים. מנגד, העובדים דורשים לקבל את מלוא שכרם על אף הקפאת ההליכים שאושרה על ידי בית הדין.

אתמול, לאחר שהוטחו בו האשמות בגין ניהול כושל והטבות שקיבל בזמן המשבר בבית החולים , תקף מנכ"ל בית החולים הדסה לשעבר פרופ' שלמה מור יוסף את ארגון "נשות הדסה" והאוצר: "סימנו אותי כמטרה, את הבונוסים שניתנו לי לא לקחתי". מור יוסף, שדיבר לראשונה מאז החלה השביתה בהדסה, ירה לכל הכיוונים והאשים את האוצר ואת ארגון נשות הדסה - שלא עשו דבר למרות שידעו על המצב הכלכלי הקשה.

"שבוע צולבים אותי ומתקיפים אותי ברמה האישית", אמר מור יוסף במהלך דיון בוועדת הכספים. "אני בעולם הציבורי הרבה שנים והובלתי את הדסה לפסגות".

מור יוסף, שסיים את תפקידו כמנכ"ל הדסה ב-2011 לאחר 11 שנים, דחה את ההאשמות על ניהול כושל, שהוביל לכאורה לגירעון הנוכחי בבית החולים, ואמר: "הייתי שותף לגיוס תרומות של מיליארד וחצי שקל במהלך כהונתי. מערכת הבריאות בישראל בנויה על גירעונות כשיטה. גם בתקופתי התמודדתי עם גרעונות, והייתי שותף לתוכניות הבראה".

את חצי הביקורת כלפיו, הפנה מור-יוסף אל הממשלה ואל ארגון נשות הדסה. "מערכת הבריאות היא ציבורית, הדסה הוא בית חולים ציבורי, חובתו של האוצר והמדינה לתמוך בהדסה", אמר. "האוצר נכנס לפעולה רק כשהגוף גוסס. גם האוצר וגם נשות הדסה ידעו על המצב הכלכלי לפרטי פרטים ולא עשו דבר, המחליף שלי קיבל משימה ולא עשה דבר".

"התקפה אישית אכזרית ומתוזמנת"

מנכ"ל הדסה לשעבר המשיך וטען כי הרופאים והעובדים של בית החולים הפכו קורבן של המערכת. "אין ספק שבכדי להסיט את הדיון מהנושאים מפנים אש לאנשים, לרופאים והעובדים, הם לא הבעיה הם הגאווה של הדסה", הדגיש.

לבסוף, נגע גם בהאשמות, שלפיהן קיבל בונוסים בזמן שבית החולים נקלע לגירעון תקציבי: "כל מי שצופה בתהליך מבין שיש כאן התקפה אישית אכזרית ומתוזמנת, רוצים לבדוק את הסכם הפרישה שלי? תעבירו אותו בדיקה, את הבונוסים שניתנו לי לא לקחתי!"

אמש התייחס גם ראש הממשלה בנימין נתניהו בפעם הראשונה למשבר בבית החולים הירושלמי. "הדסה חולה, וכמו שהבריאה חולים רבים נסייע להבראתה", אמר אתמול נתניהו בנאומו במליאת הכנסת.

פרופ' מור יוסף בוועדת הכספים (יוסי זילברמן, חדשות 2)

שירותי חירום בלבד

על רקע חילופי ההאשמות, נכנס בית החולים להקפאת הליכים ומחאת העובדים נמשכת. בהדסה החלו אתמול לעבוד במתכונת חירום וניתנים רק שירותים חלקיים.

השירותים שעדיין פועלים בבית החולים הם: אשפוז יום אונקולוגי, אשפוז יום המטולוגי, מח עצם, רדיותרפיה, אשפוז יום המטואונקולוגיה ילדים, וכן טיפולי דיאליזות וחדר המיון. טיפולי IVF ניתנים במתכונת מצומצמת. בנוסף, במסגרת העיצומים, חדרי הלידה וחדר מיון לידה פתוחים אך פועלים במתכונת שבת.