המאבק מחריף: מתכונת חירום בהדסה

בתום הפגישה בין נציגי ועד האחיות וועד עובדי המינהל של הדסה להנהלת ההסתדרות, הוחלט לעבור למתכונת חירום מצומצמת בבית החולים. המשמעות: רק מקרים דחופים ביותר יטופלו. גרמן לחדשות 2: "הפתרון יהיה כואב"

המאבק מחריף: מתכונת חירום בהדסה (פלאש 90)

עובדי הדסה משיבים מלחמה: לאחר שבית המשפט אישר את בקשתה של הנהלת בית החולים הדסה להקפאת הליכים עד לגיבוש תכנית הבראה - העובדים נערכים להחרפת המאבק. בישיבה שנערכה הערב (ג') בבית ההסתדרות בתל אביב החליטו עובדי הדסה לעבור ממתכונת שבת למתכונת חירום.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משמעות המעבר למתכונת חירום היא צמצום נוסף של הטיפולים הניתנים בבית החולים. עקב ההחלטה צפוי לגבור העומס בבית החולים. העומס צפוי לגדול גם בבית החולים שערי צדק, אליו מגיעים כבר עתה חולים רבים שאינם מקבלים טיפול בהדסה. מתחילת העיצומים בהדסה גבר העומס בבית החולים שערי צדק ב-20%.

עובדי הדסה, עובדי המנהל והמשק והאחיות קיבלו את ההחלטה להחריף את המאבק לאחר התייעצות עם הנהלת ההסתדרות וניסיון לגבש דרכי פעולה חדשות. ההחלטה על מעבר למתכונת חירום עשויה להיתקל בהתנגדות של הנהלת בית החולים, שעשויה לפנות לבית המשפט בבקשה לאסור על העובדים לשבות בשל הקפאת ההליכים.

השירותים שיינתנו (חדשות 2)

"הפתרון למשבר בהדסה יהיה כואב"

שרת הבריאות יעל גרמן התייחסה מוקדם יותר הערב למשבר בבית החולים והדגישה כי הפתרון צפוי להיות כואב, ויהיה כרוך בוויתורים מצד ההנהלה. בריאיון לעודד בן-עמי בתכנית "שש עם", דחתה השרה את הביקורות שהוטחו בה על מעורבותה במאמצי התיווך לסיום המשבר.

"עיצומים לא יועיל לאף אחד מהצדדים, לא להנהלה, לא לעובדים ולא לחולים", אמרה גרמן "במקום לשלב ידיים ולנווט את הספינה לחוף מבטחים - מציפים אותה במים. אני קוראת לכל הצדדים לשבת לשיח עם ההנהלה ולמצוא פתרון. הפתרון יהיה כואב אי אפשר לסגור גירעון כזה בכך שכולם יחייכו לכולם".

השרה גרמן שללה לפי שעה את האפשרות שהמדינה תלאים את בית החולים, ואמרה כי היא סבורה שישנו עדיין סיכוי לגבש פתרון שיביא לסיום המשבר. "שלושת חודשי ההקפאה שניתנו לבית החולים הם שלושה חודשי חסד, כדי לשבת ולהגיע להסכמות עם העובדים, וכדי לגבש תכנית בת קיימא שתוכל לשרוד לאורך זמן. ההקפאה יכולה להוביל להבראת בית החולים או לפירוקו, ואנו מאוד מקווים שהיא לא תוביל לפירוק".

בית המשפט אישר הקפאת הליכים

הבוקר קיבל בית המשפט המחוזי בירושלים את בקשתה של הנהלת בית החולים הדסה להקפאת הליכים עד לגיבושה של תוכנית הבראה. אל מול ההחלטה, הצהירו הרופאים בהדסה כי בכוונתם להמשיך בעיצומים.

משמעות החלטת בית המשפט היא כי במשך שלושה חודשים לא יוכלו הנושים לגבות את חובם. במקביל, ימנו הנושים אחראי לבית החולים ו-90% ממשכורות החודש האחרון לעובדים ישולמו. בינתיים, בהנהלת הדסה ימשיכו לנסות ולגבש את הסדר ההבראה, והעובדים חוששים כי התוכנית העתידית תוביל לפיטורים של מאות.

לאחר הכרעת בית המשפט, הדגישו הרופאים בהדסה כי ההחלטה לא מחייבת אותם לשוב לעבודה. בכוונתם להמשיך ולעבוד במתכונת שבת - זאת, בין היתר, על רקע סוגיית הביטוח שעדיין לא הגיעה מבחינתם לידי פתרון.