מנכ"ל משרד הבריאות: להפוך את הדסה לבית חולים ממשלתי

בזמן שכאלף עובדי בתי החולים הדסה מפגינים מול הכנסת במחאה על הסחבת במציאת פתרון למשבר החריף ואי תשלום המשכורות, דנה ועדת העבודה במצב הקשה. פרופ' רוני גמזו: "הפתרון יהיה באמצעות מעורבות יותר גדולה של המדינה"

כאלף עובדים יצוא להפגין (יוסי זילברמן, חדשות 2)

מאבק עובדי בתי החולים הדסה בירושלים מחריף: כאלף בני אדם מפגינים הבוקר (ב') מול הכנסת במחאה על הסחבת במציאת פתרון למשבר שמאיים על עתיד המוסד הרפואי. המוחים מניפים שלטים וקוראים: "ביבי תתפטר, הדסה שווה יותר", "יש אנשים מאחורי המספרים", "אין שכר - אין עבודה" ו-"מאות מובטלים - זו התייעלות?". "אלף מובטלים, זו התייעלות?". את ההפגנה העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online. במקביל להפגנה, התקיים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת במשבר הפוקד את בתי החולים הדסה. פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל משרד הבריאות, אמר בדיון כי הדסה היה בית החולים היחיד שלא היה תחת פיקוח שכר והבהיר כי הפתרון יהיה באמצעות מעורבות יותר גדולה של המדינה.‬

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כוחות גדולים של משטרה מאבטחים את ההפגנה וגם אנשי משמר הכנסת ערוכים באזור כדי למנוע התפרעויות מצד המפגינים. בתוך כך, מושבתים היום בתי החולים של הדסה למעט לידות וטיפולים מצילי חיים. גם האחיות ועובדי המשק הצטרפו הבוקר לשביתת הרופאים בשל אי-תשלום המשכורות.

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, הצטרף גם הוא למוחים. "אנחנו דורשים ותובעים שכל חבר כנסת יגיע להפגנה", אמר. "אנחנו דורשים שמשרד האוצר לא ייתן הלוואה של 50 מיליון שקלים, אלא מענק של 50 מיליון שקלים. בית החולים הדסה משרת את כל הדתות והוא סמל לשלום".‬

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) דיבר למפגינים ואמר: "אנחנו נלחמי איתכם מהיום ואתם לא אחראים למה שקורה. אתם לא אלה שצריכים לשלם על המחדלים של אחרים. אתם צריכים לקבל משכורת".

"העובדים לא אחראים למצב" (יוסי זילברמן, חדשות 2)

"הפתרון - מעורבות יותר גדולה של המדינה"

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, כי מעולם לא הצליח לקבל לידיו את הדוחות הכספיים של בית החולים: "לא ייתכן מצב שבו המדינה תזרים כספים לבתי חולים שאין לה כל שליטה על המתרחש בהם".

ח"כ שלי יחימוביץ' שאלה את גמזו האם הוא סבור שבית החולים הדסה צריך להיות מולאם ולעבור לאחריות הממשלה ומנכ"ל משרד הבריאות השיב כי בתי חולים ממשלתיים מתנהלים טוב יותר וביעילות רבה יותר. יחימוביץ' הקשתה: "אבל האם היית רוצה שהדסה, באופן ספציפי, יעבור לניהול ממשלתי?", וגמזו ענה: "כן."

מנכ"ל בית החולים הדסה ד"ר אביגדור קפלן, הדגיש בדיון: "אעשה את הכל כדי שאלה שמשתכרים 10,000 שקלים בחודש ומטה יקבלו את מלוא השכר".‬ 

"אין שכר - אין עבודה" (חדשות 2)

גרמן: "נשים סוף לחגיגות השכר בהדסה"

בשעות הצהריים ידון בית המשפט המחוזי בירושלים באפשרות להקפאת הליכים שהגישה הנהלת בית החולים - שלה מתנגדים העובדים. אתמול התקיימה בבתי החולים ברחבי הארץ שביתת הזדהות בת שעתיים עם עובדי הדסה, ומחר צפויה שביתה דומה.

שרת הבריאות יעל גרמן הודיעה אמש במהדורה המרכזית כי תשים סוף למה שהיא מכנה "חגיגת שכר הבכירים בהדסה" ותממש את תוכנית ההבראה. "יש לנו תכנית פעולה בנוגע למרכז הרפואי 'הדסה'. כרגע מדברים על 50 מיליון שקלים שיינתנו כהלוואה, כאשר הכוונה היא להקפיא הליכים, למנות נאמן ולהתחיל לנהל את בית החולים כדי שניתן יהיה להגיע לתכנית הבראה".

גרמן תלתה את אחת הסיבות למשבר ב"חגיגות שכר", לטענתה, בקרב בכירי בית החולים. "חלק קטן מהעובדים קיבלו משכורות עתק והיה גם ניפוח משכורות ולכן הכוונה שלנו היא להפסיק את אותן חגיגות בשכר", הבהירה שרת הבריאות.

עוד הוסיפה גרמן כי "אין סיבה שעובדים בכירים בבית החולים לא יקבלו משכורות דומות לאלו שמקבלים בבתי החולים הממשלתיים וקופות החולים ברחבי הארץ. יהיו קיצוצים ולא תהיה יותר חגיגה".