שרת הבריאות: "נשים סוף לחגיגות השכר בהדסה"

לאחר שמחאת הצוותים הרפואיים של בית החולים "הדסה" בירושלים הביאה היום לשביתה בת שעתיים בבתי החולים בכל רחבי הארץ, התייחסה שרת הבריאות יעל גרמן למשבר ואמרה כי בכוונתה לממש תכנית הבראה לבית החולים. לדבריה, אחת הסיבות למשבר אליו נקלע המוסד הרפואי הוותיק הינו השכר המנופח של בכירים בהדסה: "נשים לזה סוף"

סוף לחגיגות השכר. גרמן (חדשות 2)

 על רקע המשבר החריף שפרץ במרכז הרפואי שהוביל הבוקר (א') לשביתה בת שעתיים בכלל בתי החולים , הבהירה הערב (א') שרת הבריאות יעל גרמן, כי בכוונת משרדה לשים סוף לתופעת השכר המופלג של בכירים בבית החולים - ולהביא לכינונה של תכנית הבראה למוסד הוותיק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש לנו תכנית פעולה בנוגע למרכז הרפואי 'הדסה'. כרגע מדברים על 50 מיליון שקלים שיינתנו כהלוואה, כאשר הכוונה היא להקפיא הליכים, למנות נאמן ולהתחיל לנהל את בית החולים כדי שניתן יהיה להגיע לתכנית הבראה", אמרה השרה גרמן בראיון במהדורה המרכזית.

גרמן תלתה את אחת הסיבות למשבר ב"חגיגות שכר", לטענתה, בקרב בכירי בית החולים. "חלק קטן מהעובדים קיבלו משכורות עתק והיה גם ניפוח משכורות ולכן הכוונה שלנו היא להפסיק את אותן חגיגות בשכר", הבהירה שרת הבריאות.

עוד הוסיפה גרמן כי "אין סיבה שעובדים בכירים בבית החולים לא יקבלו משכורות דומות לאלו שמקבלים בבתי החולים הממשלתיים וקופות החולים ברחבי הארץ. יהיו קיצוצים ולא תהיה יותר חגיגה."

גרמן התייחסה גם לסוגיית שירותי הרפואה הפרטיים (שר"פ) הניתנים רק בבית החולים "הדסה" וב"שערי צדק" בירושלים. לדבריה, המשבר ישפיע על מסקנות הוועדה שמונתה לבחינת הרחבת השירותים הללו לכל רחבי הארץ. "אי אפשר להתעלם מזה", ציינה, "כל הסיפור הזה צריך להדליק נורות אדומות ואנחנו נפיק לקחים."

"הדסה על סף קריסה. הממשלה חייבת להתערב"

הרופאים בבתי החולים ברחבי הארץ ערכו הבוקר שביתה בת שעתיים להזדהות עם מצבו הכלכלי של בית החולים הדסה. באותו הזמן, עלתה המחאה גם למשרד ראש הממשלה. מאות מאנשי בית החולים הירושלמי החלו להפגין במקום רגע לפני פתיחת ישיבת הממשלה השבועית, וזאת במחאה על אי התערבות מספקת, לטענתם, מצד הממשלה במשבר. "חייבים לפתור את המשבר", אמרו המפגינים.

העובדים המוחים דורשים מהממשלה להתערב ולא לאפשר לבית החולים להיקלע לקשיים דרמטיים אף יותר מהם הוא שרוי בימים אלה. במקום עשרות רופאים, אנשי מנהלה ועובדים מן המניין שמניפים שלטים עליהם כתוב: "חלית? נפצעת? פנה ליעל גרמן", ו"הדסה סגורה, נא לפנות לממשלה".

עומס בבתי החולים, היום (חדשות 2)

ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית פנה למפגינים ואמר: "התכנסנו כאן לקרוא לראש הממשלה להתערב. המשבר לא נוצר כי הרופאים חייבים להדסה, אלא כי הדסה חייבת לרופאים". לדברי אידלמן, הדסה היא נכס לאומי בגלל שהרופאים במקום מחנכים דור חדש של רופאים. "הדסה עומדת על סף קריסה למרות שגנבו כסף מהרופאים", אמר.

שגית ארבל אלון, יו"ר ועד הרופאים בבית החולים, שהגיעה למקום כדי לבקש סליחה מתושבי ירושלים הוסיפה: "אני מבקשת סליחה בשם השרה גרמן שלא מצאה לנכון לפגוש את הרופאים אפילו לא פעם אחת. איפה את השרה גרמן? איך במקום להגן על בנייך ובנותייך בחירוף נפש את משתלחת בנו בכל מקום והופכת אותנו לחמדנים ורודפי בצע?".

בימים האחרונים פנתה הנהלת בית החולים לבית המשפט בבקשה לאשר הקפאת הליכים עד לגיבוש הסדר הבראה כולל לאחר שהמוסד הרפואי המוערך נקלע לקשיים כלכליים חמורים, שבעקבותם לא קיבלו אנשי הצוות את משכורתם. כחלק מתוכנית ההבראה הצפויה לבית החולים צפויים מאות עובדים זוטרים למצוא את עצמם ללא עבודה - כבר בימים הקרובים.