מזדהים עם הדסה: בתי החולים ישבתו הבוקר לשעתיים

כל בתי החולים בארץ ישבתו בין השעות 10:00 ל-12:00 ויפעלו במתכונת חירום. לא יתקיימו ניתוחים או קבלת קהל למעט מקרים דחופים. עובדי הדסה יקיימו אסיפת הסברה ויפגינו מול ישיבת הממשלה

מחאת עובדי הדסה (חדשות 2)

עובדי כל בתי החולים בארץ ישבתו הבוקר (א') למשך שעתיים לאות הזדהות עם עובדי בית החולים הדסה. במסגרת העיצומים לא יתקיימו ניתוחים או קבלת קהל בין השעות 10:00 ל-12:00, למעט מקרים דחופים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מההסתדרות הרפואית נמסר כי ההשבתה נועדה על מנת לקיים את אסיפות ההסברה וההזדהות בכל בתי החולים, ולאפשר השתתפות בהפגנת עובדי הדסה בירושלים מול ישיבת הממשלה. "בזמן קיום האסיפות יעבדו בתי החולים במתכונת שבת וחג", הודיעה ההסתדרות הרפואית. שירותי החירום שיינתנו לחולים המאושפזים: שירותי דיאליזה דחופים, טיפול נמרץ, חדרי מיון, חדרי לידה, פגיות וטיפולים אונקולוגיים.

בבתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים יעניקו העובדים טיפולים מצילי חיים בלבד, והם מאיימים בהחרפת הצעדים אם שכרם לא ישולם. אתמול הצהיר שר האוצר יאיר לפיד, בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" כי "הדסה לא תיפול".

לפיד: "ניחלץ לעזרת הדסה"

לפיד ציין בדבריו כי המדינה תסייע לבית החולים, אך רק תחת הפיקוח של משרד האוצר: "אנחנו רוצים לסייע להדסה אבל באופן שלא נהיה בעוד שלושה חודשים באותו מצב. הדסה לא תיפול, היא גדולה מדי מכדי ליפול וכל ירושלים תלויה בה. במשך שנים על שנים היה כשל ניהולי נורא".

"אנחנו ניחלץ לעזרה", הבהיר לפיד וציין כי לא מדובר בבית חולים ממשלתי. "עכשיו צריך להקים את כל הדבר הזה מחדש ולהיזהר לא לפגוע בחולים. מה שחשוב זה לצאת לתוכנית הבראה. בסוף אתה ואני משלמים את זה ואנחנו מוכנים לשלם כדי שחולים לא יהיו ברחוב, אבל אנחנו לא מוכנים לשלם כדי לחזור לאותו מצב בעוד שלושה חודשים".

בהתייחסות לפערי השכר בבית החולים, ציין לפיד: "אם אחות מקבלת שכר מינימום, לא הגיוני שרופא ירוויח 7 מיליון שקל". אמש הציבו עובדי הדסה אולטימטום להנהלת בית החולים ואיימו לשבות החל מיום שני, אם לא יקבלו את מלוא שכרם. הבוקר יקיימו העובדים אסיפת הסברה ויפגינו מול ישיבת הממשלה.

"שלחו אותנו החודש הביתה עם 50% משכורת, להתמודד בעצמנו עם הדאגות", הסביר אמנון ברוכיאן, יושב ראש ועד עובדי המנהל והמשק בבית החולים הדסה. "אנחנו כואבים את מצבו של בית החולים, שעבורנו הוא בית שני, אבל פגיעה בעובדים החלשים ביותר היא בלתי הגיונית וחסרת כל חמלה".

כאן שביתה (דניאל נחמיה, חדשות 2)

הנהלת בית החולים פנתה לבית המשפט

ברוכיאן הוסיף כי "אי תשלום יתרת השכר, יאלץ אותנו להיגרר לשביתה. העובדים מוכנים להושיט יד להבראת בית החולים, אבל לא ניתן יד לצעדים חד-צדדיים שיפגעו בעובדים ובבית החולים".

הנהלת בית החולים הדסה בירושלים פנתה שלשום לבית המשפט בבקשה לאשר הקפאת הליכים עד לגיבוש הסדר הבראה כולל עם נושי בית החולים - כך נמסר ממשרד האוצר. עוד צוין, כי במהלך תקופת הקפאת ההליכים צפויים המגעים בין ההנהלה לעובדים בחסות נאמן שימונה מטעם בית הדין.

בוועד העובדים מחו על ההחלטה. ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, אמר בתגובה כי הוא רואה בכך "צעד בריוני, לא נכון ונגד הרופאים. אנחנו מתנגדים לצעד הזה ולמינויים. אנחנו ננהל את הקרב בבית המשפט - גם על הקפאת ההליכים וגם על מינוי הנאמן".