התזונה של האדם הקדמון בריאה יותר?

זה נשמע כמו חלום: לאכול הרבה בשר ושומן וגם לרדת במשקל. אבל מתברר שזה המתכון המנצח של הלהיט החדש בשוק הדיאטות, וההשראה לכל הטוב הזה היא האדם הקדמון. הטבעונים ממש לא בעד, וגם הדיאטנים מזהירים

טוד קדס רזה כבר 23 קילוגרם באמצעות דיאטה. אלא שבצלחת שלו לא תמצאו חסה או נבטים - אלא בשר, והרבה ממנו. "אני צורך המון שומן, 80% מהקלוריות שלי הן שומן", הסביר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קשה להבין איך זה מסתדר עם דיאטה, אבל טוד בטוח שהוא מצא מתכון מנצח לבריאות. "השיער שלי גדל מהר יותר, כך גם הציפורניים, 41 תסמינים נעלמו לי כולל חצ'קונים וקשקשים", סיפר. הוא החליט לחזור לשורשים - עד ימי האדם הקדמון.

מיליוני אנשים בעולם נזכרו דווקא עכשיו באדם הפליאוליתי, אבינו הקדמון שחי כאן לפני שני מיליון וחצי שנים. האם הוא חי טוב? האם הוא היה בריא? איש לא יודע. "אני לא חושב שצריך לחזור לגור במערות", ציין מחבר הספר "הסוד הקדמוני" דעאל שלו. "אבל אם תפסיקו לאכול מוצרים מעובדים כמו קמח או סוכר - עשיתם לעצמכם טובה גדולה". שלו, איש הייטק, גילה לפני מספר שנים את שיטת הפליאו ומאז הפך לגורו שלה בארץ.

"לבוא אחרי שני מיליון שנים שאנחנו אוכלים משהו ולומר שהוא לא בריא - צריך הרבה חוצפה בשביל זה", תקף שלו את המגמה הטבעונית. "תמיד אכלנו בשר ודגים והצלחנו לא רע כמין אנושי". ביתו אחינועם הצטרפה גם היא לדיאטה של אבא, ולדבריה ירדה למעלה מ-10 קילוגרם.

מתכון לבריאות או דיאטה קיצונית ולא מאוזנת?

"לא הבשר והשומן סותמים עורקים" (חדשות 2)

הקרדיולוג דוקטור אילן קיציס מסכים שאכילת בשר לא מזיקה לבריאות. "מה שסותם עורקים זה כולסטרול רע, לא בשר ושומן, זו שטות מוחלטת", אומר הקרדיולוג. "אמרו לאנשים במערב תאכלו מעט ואל תאכלו אוכל שמן - גרמו להם נזק בכך".

גם הפליאוליתים מבינים שבלי ספורט - זה לא יילך, אבל הם עושים זאת בחוץ, בלי חדרי כושר או נעליים, וזוחלים אל האושר. אחד המתעמלים הקבועים הוא יריב כרמלי, קברניט באל-על, רץ מרתון ואיש ברזל שעדיין לא הרגיש מספיק בריא עד שפגש את "מר קדמוני", וחזר איתו אחורה בזמן. "בגיל 45 אני מרגיש יותר חיוני, חזק וגמיש משהייתי בגיל 25", סיפר.

עם זאת, רוב הדיאטנים מסכימים כי מדובר בדיאטה קיצונית ולא מאוזנת. "הסכנה היא בוויתור קיצוני על דגנים וקטניות", מזהירה הדיאטנית הבכירה מריאנה אורבך משירותי בריאות כללית. "אנחנו לא ציידים, אנחנו בקושי לקטים, וגם זה מהמדפים בסופר". למרות זאת, אנשי הפליאו משוכנעים שהם המציאו את הגלגל, או לפחות אוכלים הרבה ובלי רגשות אשם.