עובדים מפגינים בהדסה, אחיות התפטרו

אל מול הדיווחים על הסדר המתגבש עם האוצר, עובדי בית החולים הדסה עין כרם ממשיכים במחאתם והפגינו, ביחד עם חולים במקום נגד הקיצוץ בשכרם. במקביל, הגישו כ-20 אחיות מכתבי התפטרות ובוועד האחיות חוששים כי זו רק ההתחלה

למרות ההודעה על הסדר מסתמן להעברה של כחצי מיליארד שקלים, המחאה בבית החולים הדסה עין כרם נמשכת. עשרות מעובדי בית החולים, ביחד עם חולים הפגינו היום (ה') במקום וכ-20 אחיות הגישו מכתבי התפטרות להנהלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני חוששת כי צפויים להיות עוד מכתבי התפטרות נוספים בגלל אי הוודאות באשר למצבו של בית החולים", התריעה יו"ר ועד האחיות של הדסה, צילה גרא.

האחיות הודיעו מוקדם יותר על סכסוך עבודה, בשל הקיצוץ בשכרן, והודיעו כי אם הדברים לא יגיעו לכדי פתרון יצטרפו אף הן לסבב העיצומים שהוכרז השבוע בבית החולים. "ללכת איתנו להקפאת הליכים או לא לשלם לנו משכורות בזמן שאנחנו במאה אחוז תפוסה - זה אחד מהדברים שאנחנו לא מצליחים לתפוס", הדגישה גרא.

ביום ראשון מתכננים העובדים, המוחים על הקיצוץ בשכרם, להפגין מול ישיבת הממשלה לאחר שלטענתם מתעלמים ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד מדרישותיהם.

"הזדעזעתי לראות את יעל גרמן שמשתלחת ברופאים וקוראת להם משתכרי מיליונים, כשזה בעצם מעמד הביניים שמשלם מסים והולך לצבא", קרא אחד הרופאים בהפגנה היום בבית החולים הדסה.

אתמול הודיעה המדינה כי תזרים לבית החולים בירושלים כחצי מיליארד שקלים - לפי ההסדר המתגבש בין משרד האוצר להנהלת בית החולים. לפי ההודעה, בין 150 ל-200 מיליון שקלים יועברו בגין פיצויים לעובדים שיפוטרו, ובכלל זה עובדי מינהל ומשק וגם קבוצת רופאים המשתכרים שכר גבוה.

בנוסף, המדינה צפויה להעניק לבית החולים הלוואה בתנאים מועדפים בסך 100 מיליון שקלים, ו-100-150 מיליון שלים להשקעה בתשתיות. עוד תזרים המדינה להדסה 150-200 מיליון שקלים בתמורה להעברת נכסים, מתחמים היסטוריים ובעיקר דירות שבבעלות בתי החולים בירושלים. בכוונת האוצר שהערכות השווי של הנכסים ייעשו בידי השמאי הממשלתי.

ארגון נשות הדסה, השולט בבית החולים יותר מ-100 שנה, עומד על כך שהוא ימשיך להעביר לבית החולים רק 19 מיליון דולר בשנה, כפי שעשה בשנים האחרונות, אבל יתחייב לגייס כספים להשלמת בניין האשפוז שהוקם ביוזמת הארגון ומנהלי בית החולים.

הדיונים בין משרד האוצר לבית החולים הדסה מתנהלים בחדרים סגורים, בשיתוף משרד הבריאות. בוועדת הכספים של הכנסת, שתצטרך לאשר את ההוצאה התקציבית בגין ההסדר, ממתינים לפרטיו וחוששים שהמסמכים לא יוצגו בפניהם במלואם. כך או כך, כלל לא ברור שכל הכספים הללו יספיקו נוכח העובדה שבית החולים סוגר כל שנה בגירעון שוטף של 300 מיליון שקלים, המצטרפים לחוב צבור של 1.3 מיליארד שקל.

הרופאים והעובדים: זקוקים לעוד כסף

למרות ההסדר המתגבש, עדיין יש חילוקי דעות בין הצדדים. הנהלת בית החולים, ארגוני העובדים והרופאים דורשים הזרמה גדולה יותר של כסף ציבורי - מענק נוסף של 200-150 מיליון שקלים. במקביל, הם מסרבים להתחייב לחלקם בעסקה - שהסכמי העבודה ייפתחו מחדש תוך ביצוע הפחתות שכר וביטול הטבות שונות כדרישת האוצר.

מנכ"ל בית החולים, אביגדור קפלן, הודיע בשבוע שעבר באיגרת שנשלחה לכלל העובדים כי ההנהלה נאלצת לקצץ 50% מהשכר שישולם להם במסגרת משכורת ינואר. עובדים שהם חד-הוריים עם ילדים עד גיל צבא יספגו קיצוץ של 10% ובעלי משכורות נמוכות של עד 5,000 שקל יקבלו את שכרם במלואו. גם שכרו של קפלן, שעומד על כ-100 אלף שקל ברוטו בחודש, יקוצץ ב-50%.