מסתמן: חצי מיליארד יועברו להדסה

לאחר שאתמול הודיע ועד העובדים של בית החולים על עיצומים בפעילות הצוות הרפואי, בעקבות הקיצוץ הצפוי בשכרם - נראה כי מתגבש הסכם בין משרד האוצר להנהלת המוסד הרפואי, שלפיו תעביר המדינה כחצי מיליארד שקלים. על פי המתווה המסתמן, כ-200 מיליון שקלים יועברו לעובדים שיפוטרו

מסתמן: הסכם בין הדסה למשרד האוצר (רויטרס)

המדינה תזרים לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים כחצי מיליון שקלים - כך על פי ההסדר המתגבש בין משרד האוצר להנהלת בית החולים. בין 150 ל-200 מיליון שקלים יועברו בגין פיצויים לעובדים שיפוטרו, ובכלל זה עובדי מינהל ומשק וגם קבוצת רופאים המשתכרים שכר גבוה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף, המדינה תיתן לבית החולים הלוואה בתנאים מועדפים בסך 100 מיליון שקלים, ו-100-150 מיליון שלים להשקעה בתשתיות. עוד תזרים המדינה להדסה 150-200 מיליון שקלים בתמורה להעברת נכסים, מתחמים היסטוריים ובעיקר דירות שבבעלות בתי החולים בירושלים. בכוונת האוצר שהערכות השווי של הנכסים ייעשו בידי השמאי הממשלתי.

ארגון נשות הדסה, השולט בבית החולים יותר מ-100 שנה, עומד על כך שהוא ימשיך להעביר לבית החולים רק 19 מיליון דולר בשנה, כפי שעשה בשנים האחרונות, אבל יתחייב לגייס כספים להשלמת בניין האשפוז שהוקם ביוזמת הארגון ומנהלי בית החולים.

הדיונים בין משרד האוצר לבית החולים הדסה מתנהלים בחדרים סגורים, בשיתוף משרד הבריאות. בוועדת הכספים של הכנסת, שתצטרך לאשר את ההוצאה התקציבית בגין ההסדר, ממתינים כעת לפרטיו וחוששים שהמסמכים לא יוצגו בפניהם במלואם. כך או כך, כלל לא ברור שכל הכספים הללו יספיקו נוכח העובדה שבית החולים סוגר כל שנה בגירעון שוטף של 300 מיליון שקלים, המצטרפים לחוב צבור של 1.3 מיליארד שקל.

היום: העיצומים בהדסה עין כרם נמשכו

למרות ההסדר המתגבש, עדיין יש חילוקי דעות בין הצדדים. הנהלת בית החולים, ארגוני העובדים והרופאים דורשים הזרמה גדולה יותר של כסף ציבורי - מענק נוסף של 200-150 מיליון שקלים. במקביל, הם מסרבים להתחייב לחלקם בעסקה - שהסכמי העבודה ייפתחו מחדש תוך ביצוע הפחתות שכר וביטול הטבות שונות כדרישת האוצר.

היום (ד') נמשכו העיצומים בבית החולים, לאחר שאתמול החליטו העובדים לנקוט בצעדים נגד החלטת ההנהלה על קיצוץ בשכרם. במהלך היום פעל בית החולים "הדסה עין כרם" ב"מתכונת שבת".

מנכ"ל בית החולים, אביגדור קפלן, הודיע בשבוע שעבר באיגרת שנשלחה לכלל העובדים כי ההנהלה נאלצת לקצץ 50% מהשכר שישולם להם במסגרת משכורת ינואר. עובדים שהם חד-הוריים עם ילדים עד גיל צבא יספגו קיצוץ של 10% ובעלי משכורות נמוכות של עד 5,000 שקל יקבלו את שכרם במלואו. גם שכרו של קפלן, שעומד על כ-100 אלף שקל ברוטו בחודש, יקוצץ ב-50%.

העיצומים בבית החולים יביאו לכך שחדרי המיון יפעלו כסדרם על בסיס תורנים וכוננים, ויטפלו במקרים דחופים. הפעילויות הרפואיות הבאות תתקיימנה: לידות, אשפוזי יום המטולוגים אונקולוגים, דיאליזה, פרוצדורות הכרחיות לחולים אונקולוגיים.