שלג בירושלים: כבישים 1 ו-443 נחסמו לסירוגין

הסופה הגדולה כבר כאן: שלג יורד בגולן, בפסגות הגליל וגם בירושלים, שם הוחלט לבטל מחר את הלימודים בבתי הספר. במשטרה סגרו את הצירים המובילים לבירה, כבישים 1 ו-443 מחשש להחלקה, שבהמשך נפתחו מחדש

שלג בירושלים, הערב (חדשות 2)

הסערה בדרכה לירושלים, הדרכים לבירה נחסמות לסירוגין: עקב השלג הקל שהחל לרדת הערב (חמישי) בבירה ובסביבתה, סגרה המשטרה לזמן קצר את כבישים 1 ו-443 בשני הכיוונים, מחשש לסכנת החלקה. כביש 1 נסגר מאזור מחלף לטרון וכביש 443 מאזור מכבים-רעות.  כעבור דקות, נפתחו הצירים מחדש - אולם מתרחשות חסימות חוזרות ונשנות בהתאם להתפתחויות מזג האוויר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בעקבות השלג שכבר יורד בצפון רמת הגולן כבר נסגרו לתנועה צומת מפלים, צומת שריון, צומת ווסט - וצומת מפל סער. כביש 99 נסגר לתנועה ממסעדה לנווה אטי"ב, כביש 91 מצומת השריון לעין זיון לשני הכיוונים, כביש 98 - מרמת מגשימים לאלוני הבשן וכביש 978 מצומת ווסט לצפון. צירים נוספים שנחסמו: כביש גוש עציון-חברון, שנסגר לתנועה ותנועת האוטובוסים בו הופסקה.

הבירה מתחילה להיצבע בלבן, הערב (חדשות 2)

מלבד אזור הצפון - רמת הגולן ומספר מוקדים בגליל העליון, שלג החל לרדת גם בהרי המרכז - ופתיתים לבנים נצפו גם בגוש עציון וקריית ארבע. בירושלים מצפים לכמויות נכבדות של שלג במהלך הלילה - ולפיכך החליטה העירייה כבר הערב על ביטול יום הלימודים מחר בכל רחבי העיר.

שלג בהרי ירושלים, הערב (סוכנות תצפית, משה בוטביה)


את המידע המלא על מוסדות החינוך בעיר ניתן למצוא באתר עדכוני השלג המיוחד שהוקם באתר עיריית ירושלים, באפליקציית עיריית ירושלים, בפייסבוק ובטוויטר. בתוך כך, גם עיריית מעלות תרשיחא הודיעה כי מחר לא יתקיימו לימודים בעיר - מגני ילדים ועד לחינוך העל-יסודי. לימודים לא יתקיימו גם במצפה רמון ובחלק ממוסדות החינוך במועצה האזורית בנימין. עדכונים ניתן למצוא באתר: www.binyamin.org.il

הפרות בצפון הגולן כבר נהנות משלג (רויטרס)

שלג כבד צפוי להיערם מגובה 600 מטרים - מהצפון ועד הנגב. השלג יימשך בלילה וייתכן גם בגבהים נמוכים יותר. בירושלים צפויה היערמות משמעותית של השלג רק בערב. שיא הסערה יגיע הלילה, עם תנאי קור קיצוניים באופן יחסי לישראל. ייתכן שפתיתי שלג אפילו יירדו במישור החוף, אך הם לא צפויים להיערם. תנאי הקור העז יחלפו בהדרגה מחר.

הלילה הבירה תהפוך ללבנה (אליאן מוחמד)

מחר, יום שישי, יוסיף לרדת שלג עד שעות אחר הצהריים. לאחר מכן יהיה קר וגשם יירד בעיקר במרכז ודרום הארץ. במוצאי שבת הגשם ייפסק, ובתחילת השבוע צפויה התחממות ניכרת.

"הופקו לקחים, נפעיל את צה"ל אם יידרש"

בשעות הצהריים התקיימה הערכת מצב לקראת מבצע הסופה שכונה "פתיתים לבנים", בהשתתפות ראש הממשלה, השר לביטחון פנים והמפכ"ל. "אנחנו ערוכים ונעבור את זה בצורה סבירה. צריך להיערך לאפשרות של הצטברות קרח על הכביש", אמר השר אהרונוביץ'.

היערכות לסופה בירושלים (עמית וולדמן חדשות2)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי ההנחייה העיקרית היא "קודם כל להציל חיים. ההנחייה השנייה היא לשמור על צירים פתוחים ככל האפשר. השלישית היא לדאוג ככל יכולתנו לאספקת החשמל. התרשמתי שיש הכנה טובה - הרבה לקחים הופקו וזה חיוני. נקיים התייעצויות תוך כדי הסופה, אם צריך להפעיל אמצעים נוספים של צה"ל".

ברכבת מגבירים את התדירות, בחברת החשמל ערוכים לתקלות  

עקב מזג האוויר הסוער הצפוי תגברה רכבת ישראל את הרכבות הפועלות בקווים השונים: עד שעות הלילה המאוחרות, תופעלנה רכבות בין בית שמש לירושלים, אחת לשעה, בשני הכיוונים. רכבות אלו יהיו ארוכות מהרגיל, וכל אחת תכיל כ-850 מקומות - שווה ערך ל-17 אוטובוסים. רכבות אלו מתוכננות לפעול עד חצות. ברכבת ישראל ממליצים לנוסעים להתעדכן על שעות הפעילותן המדויקות באתר הרכבת, באפליקציה או במוקד השירות הטלפוני (5770*).

בחברת החשמל ערוכים לתקלות שעלולות להיווצר עקב מזג האוויר הסוער. מנכ"ל החברה הכריז על מצב כוננות הכולל גם את פתיחת מטה ההפעלה הארצי של החברה וחדרי מצב ברחבי הארץ. ההיערכות כוללת תגבור גנרטורים ורכבי שטח באזורים מרוחקים, תגבור עובדים בירושלים ובצפון, איוש מקסימלי של מוקד 103 וכן כוננות מלאה של הצוותים לתיקון תקלות.

מחכים למשחקים בשלג (פלאש 90)

בחברת החשמל הדגישו כי יכולת ייצור החשמל הנוכחית בחברה עומדת על 13,250 מגה-וואט וכי הצפי לצריכת בשעות השיא של המערכת הוא כ-12 אלף מגהוואט. אף על פי כן צפויות הפסקות חשמל כתוצאה מקריסת עצים ועצמים שונים על כבלי חשמל.

בנוסף, הועברו כ-50 גנרטורים ורכבי שטח מהמרכז הלוגיסטי של חברת החשמל לאזורים מרוחקים ורגישים. עובדי החברה תוגברו באזור ירושלים והצפון והצוותים ערוכים להגיע לטיפול מידי בכל הנזקים אשר יגרמו לרשתות החשמל בשל פגעי מזג האוויר.

אמבולנסים, מפלסות וגנרטורים בכוננות (פלאש 90)

במגן דוד אדום ערוכים להעניק טיפול רפואי לכל נפגע גם בתנאי מזג האוויר הקשים. בתחנות מד"א יוצבו נגמ"שי פינוי של צה"ל שאליהם הוצמדו חובשים ופרמדיקים, לטובת פינוי חולים ונפגעים ממקומות שבהם הגישה תהיה חסומה עקב השלג.

עשרות אמבולנסים 4x4 של מד"א הועמדו בכוננות. שרשראות שלג כבר הורכבו על גלגלי האמבולנסים, על מנת שאלה יוכלו לעבור בבטחה, במהירות וביעילות גם במקרים של שלג הנערם על הקרקע באזורים שונים.

בהכנת הידיעה השתתפו אלעד זוהר, עזרי עמרם, דפנה ליאל, גיא ורון, עמית ולדמן, עמליה דואק ותמיר סטיינמן