כוננות סופה: מחכים שהשלג יתפשט‎ לירושלים

גופי החירום, הרשויות המקומיות וחברת החשמל מוכנים לסופת השלג שתתחיל בשעות הקרובות. ביישובים רבים הסתיים יום הלימודים מוקדם והמשטרה נערכת לחסימת כבישים. איפה יורד גשם? התעדכנו במכ"מ העננים‎

"נעבור את זה בצורה סבירה": הרשויות בישראל נערכות לסערה שצפויה להגיע היום (חמישי) מהרי הצפון לעבר המרכז, לאחר שמשעות הבוקר יורד השלג בצפון הגולן. במהלך היום הגשמים והרוחות יתגברו, לקראת המשקעים הכבדים בהרי המרכז שצפויים בשעות אחר הצהריים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סמוך לשעה 13:00 התקיימה הערכת מצב בהשתתפות ראש הממשלה, השר לביטחון פנים והמפכ"ל. "אנחנו ערוכים ונעבור את זה בצורה סבירה. צריך להיערך לאפשרות של הצטברות קרח על הכביש", אמר השר אהרונוביץ'. המפכ"ל דנינו הביע אמון בהיערכות: "רמת התיאום שהגענו אליה היא מצוינת, כל הלקחים הופקו - כדי שאנשים יוכלו להגיע הביתה בשלום, זה מחייב משמעת והישמעות להנחיות המשטרה".

"ההיערכות היא לסגור את הצירים ברגע שהשלג מתחיל להיערם, כשהכבישים מתחילים להיות מסוכנים. אחרי שהשלג מפונה, כשיש הצטברות של קרח, והנהגים הישראלים שלא מורגלים בכך", הוסיף דנינו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי ההנחייה העיקרית היא "קודם כל להציל חיים. ההנחייה השנייה היא לשמור על צירים פתוחים ככל האפשר. השלישית היא לדאוג ככל יכולתנו לאספקת החשמל. התרשמתי שיש הכנה טובה - הרבה לקחים הופקו וזה חיוני. נקיים התייעצויות תוך כדי הסופה, אם צריך להפעיל אמצעים נוספים של צה"ל".

ברד בעין זיוון, הבוקר (פלאש 90)

שיא הסערה - הלילה 

בעקבות מזג האוויר הסוער אתר החרמון נסגר למבקרים. מפלס הכינרת עלה ב-2.5 ס"מ מאז אתמול. משעות הערב שלג כבד ייערם מגובה 600 מטרים מהצפון ועד הנגב. השלג יימשך בלילה וייתכן גם בגבהים נמוכים יותר. השלג התחיל להיערם בשעות הבוקר בפסגות הגבוהות ביותר של צפון רמת הגולן.

הפתיתים הלבנים יחלו לרדת בצפת, ירושלים ופסגות הגליל ככל הנראה לאחר השעה 15:00. בירושלים היערמות משמעותית של השלג צפויה רק בערב, אבל יש סיכוי לשלג כבר בשעות אחר הצהריים - ובמשטרה הבהירו כי הצירים לבירה ייחסמו.

שיא הסערה יגיע הלילה, עם תנאי קור קיצוניים באופן יחסי לישראל. ייתכן שפתיתי שלג אפילו יירדו במישור החוף, אך הם לא צפויים להיערם. תנאי הקור יעזבו אותנו בהדרגה מחר.

ביום שישי יוסיף לרדת שלג עד שעות אחר הצהריים. לאחר מכן יהיה קר וגשם יירד בעיקר במרכז ודרום הארץ. במוצאי שבת הגשם ייפסק, ובתחילת השבוע צפויה התחממות ניכרת.

שיבושים במוסדות החינוך

בנמל אשדוד, שספג מזג אוויר סוער, פונו מרבית הרציפים בנמל כבר אתמול והאוניות יצאו מהנמל. האוניות שהורשו להישאר בנמל נקשרו בקשירה כפולה. בנמל הדגישו כי כניסת אוניות לנמל לא תתאפשר עד שוך הסערה.

במשרד החינוך פתחו חדרי מצב במחוזות השונים ובמטה ירושלים בעקבות הסערה. במשרד אף הוחלט לבטל את כל הטיולים באזורים המועדים לשלג או שיטפונות בימים חמישי-שישי. לרשות הציבור עומד מוקד טלפוני שמספרו 1-800-250-025. ההחלטה על קיום לימודים נתונה בידי הרשויות המקומיות וחלקן כבר הודיעו על שינויים.

מחוז דרום:

• שגב שלום - לא יתקיימו לימודים
• מועצה אזורית אל קאסום - לא יתקיימו לימודים
• מועצה אזורית נווה מדבר - לא יתקיימו לימודים

מחוז ירושלים:

• אפרת - לא התקיימו לימודים
• מועצה אזורית גוש עציון - גני הילדים פעלו עד השעה 12:00
• בבתי הספר בישובים במרכז גוש עציון לא התקיימו לימודים
• ירושלים - הלימודים הסתיימו בשעה 12:00
• קריית ארבע - הלימודים הסתיימו בשעה 13:00
• מועצה אזורית מטה יהודה - הלימודים הסתיימו בשעה 11:30
• בית אל - הלימודים הסתיימו בשעה 13:00
• גבעת זאב - הלימודים הסתיימו בשעה 12:00
• מבשרת ציון - הלימודים הסתיימו בשעה 12:45
• הר אדר - הלימודים הסתיימו בשעה 12:45
• מועצה אזורית מטה בנימין - הלימודים הסתיימו בשעה 12:00
• מועצה מקומית קריית יערים - הלימודים הסתיימו בשעה 12:00

מחוז צפון:

• צפת - הלימודים הסתיימו בשעה 12:00
• מעלות - הלימודים הסתיימו בשעה 13:00
• מעלות תרשיחא - הלימודים הסתיימו בשעה 13:00
• מועצה אזורית גליל עליון - בבתי הספר פסגות ונוף הרים הלימודים הסתיימו בשעה 12:00
• כפר ורדים - הלימודים הסתיימו בשעה 12:00
• מועצה אזורית מרום גולן - לא התקיימו לימודים בבית הספר אביטל
• מסעדה - לא התקיימו לימודים
• מג'דל שאמס - לא התקיימו לימודים
• בוקעתא - לא התקיימו לימודים

שלג ייערם עד 600 מ' (רויטרס)

הכבישים המובילים לבירה צפויים להיסגר

באגף התנועה כבר נערכים בכוחות מתוגברים לקראת מזג האוויר ומבהירים כי צירי התנועה המובילים לבירה - כביש 1 וכביש 443 - צפויים להיסגר לסירוגין במהלך הסופה בהתאם לתנאי מזג האוויר. חסימת צירים צפויה גם באזור הצפון וגם בדרום ייתכנו שיבושי תנועה בעקבות שיטפונות.

לאור מזג האוויר הסוער הצפוי תתגבר רכבת ישראל את הרכבות הפועלות בקווים השונים: היום (יום חמישי) משעות הבוקר ועד הצהריים יתוגברו קווי רכבות נוספות לשרות החיילים והנוסעים.החל משעות הצהריים ועד שעות הלילה המאוחרות תופעלנה רכבות בין בית שמש לירושלים, אחת לשעה, בשני הכיוונים. רכבות אלו יהיו ארוכות מהרגיל, וכל אחת תכיל כ-850 מקומות - שווה ערך ל-17 אוטובוסים. רכבות אלו מתוכננות לפעול עד חצות. ברכבת ישראל ממליצים לנוסעים להתעדכן על שעות הפעילותן המדויקות באתר הרכבת, באפליקציה או במוקד השירות הטלפוני (5770*).

בחברת החשמל הושלמו כבר ההכנות לקראת מזג האוויר הסוער. מנכ"ל החברה הכריז על מצב כוננות הכולל גם את פתיחת מטה ההפעלה הארצי של החברה וחדרי מצב ברחבי הארץ. ההיערכות כוללת תגבור גנרטורים ורכבי שטח באזורים מרוחקים, תגבור עובדים בירושלים ובצפון, איוש מקסימלי של מוקד 103 וכן כוננות מלאה של הצוותים לתיקון תקלות.

בחברת החשמל הדגישו כי יכולת ייצור החשמל הנוכחית בחברה עומדת על 13,250 מגהוואט וכי הצפי לצריכת בשעות השיא של המערכת הוא כ-12 אלף מגהוואט. אף על פי כן צפויות הפסקות חשמל כתוצאה מקריסת עצים ועצמים שונים על כבלי חשמל.

בנוסף, הועברו כ-50 גנרטורים ורכבי שטח מהמרכז הלוגיסטי של חברת החשמל לאזורים מרוחקים ורגישים. עובדי החברה תוגברו באזור ירושלים והצפון והצוותים ערוכים להגיע לטיפול מידי בכל הנזקים אשר יגרמו לרשתות החשמל בשל פגעי מזג האוויר.

מרום גולן, הבוקר

עשרות אמבולנסים הועמדו בכוננות

במגן דוד אדום ערוכים להעניק טיפול רפואי לכל נפגע גם בתנאי מזג האוויר הקשים. בתחנות מד"א יוצבו נגמ"שי פינוי של צה"ל שאליהם הוצמדו חובשים ופרמדיקים, לטובת פינוי חולים ונפגעים ממקומות שבהם הגישה תהיה חסומה עקב השלג.

עשרות אמבולנסים 4x4 של מד"א הועמדו בכוננות. שרשראות שלג כבר הורכבו על גלגלי האמבולנסים, על מנת שאלה יוכלו לעבור בבטחה, במהירות וביעילות גם במקרים של שלג הנערם על הקרקע באזורים שונים.

125 ג'יפים של מד"א ערוכים

כונני מד"א עם אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ יוצבו בכוננות בשכונות הערים והיישובים ברחבי הארץ בהם צפוי לרדת שלג. לרכבי החירום של מד"א יצטרפו גם 125 ג'יפים מיחידת הג'יפים המיוחדת של מתנדבי מד"א אשר ירתמו לכל המשימות הנדרשות בימי הסערה הצפויים.

עיריית ירושלים מתכוננת גם היא לשלג שצפוי לשתק את הבירה החל ממחר. העירייה תפעיל כ-230 מפלסות שלג, מפזרות מלח וכלים הנדסיים לפילוס הצירים הראשיים ועשרות רכבי 4X4 להענקת סיוע לתושבים. בעירייה הצטיידו ב-400 טונות מלח לפיזור וטיפול בשלג ובכ-1,500 שקי מלח אשר יפוזרו במנהלים הקהילתיים, בשכונות וב-500 מוסדות חינוך שונים ברחבי העיר.

בהכנת הידיעה השתתפו אלעד זוהר, דפנה ליאל, גיא ורון, עמית ולדמן, עמליה דואק ותמיר סטיינמן.