רעידת אדמה הורגשה בצפון הארץ

רעש אדמה בעוצמה 3.6 דרגות, שמוקדו צפונית לכינרת, הורגש באזור הגליל. לא דווח על נזק או נפגעים, אך הרעידה הורגשה ביישובים רבים באזור. לפני כשבועיים הורגש רעש בעוצמה 5.9 דרגות, שמקורו בטורקיה

לא ידוע על נזק או נפגעים (AP)

רעידת אדמה הורגשה בגליל וסמוך לכינרת: סמוך לשעה שלוש נרשם רעש בעוצמה של 3.6 דרגות, שמקורו כארבעה קילומטרים מצפונית לכינרת. לא ידוע על נזק או נפגעים, אך הרעידה הורגשה במספר מוקדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הרעידה התרחשה בעומק של כ-12 קילומטרים. נמסר לנו כי רעידת האדמה הורגשה על ידי תושבים בצפון הארץ, ולא נמסר לנו מידע על נזקים או נפגעים", נמסר מהמכון הגיאופיסי. על פי הדיווחים, הרעש הורגש בטבריה, חצור הגלילית, קצרין וגם צפת. אזרחים מודאגים התקשרו לתחנת המשטרה בטבריה ולמכון הסיסמולוגי, ודיווחו כי הרגישו את הקרקע רועדת.

לפני כשבועיים הורגש רעש אדמה בעוצמה של 5.9 דרגות, שהתרחש בים מול חופי אנטליה בטורקיה, הורגש גם בישראל. תושבים מכל אזור הצפון טענו כי הרגישו את הדי הרעש ודיווחו לאגף הסיסמולוגי במכון הגיאופיסי.

"הרגשנו רעידה מאוד חזקה", סיפרה תושבת נהריה אינגה סנואו לחדשות 2 Online. "הזכוכיות והספה בבית רעדו והייתה מעין תחושה מאוד זהה לזו כשאתה על קרוסלה". גם בטבריה, בית שאן, כרמיאל, עכו וקריית מוצקין דיווחו תושבים ברשתות החברתיות על רעש האדמה. "רעידת אדמה קלה בישראל ולרגע חשבתי שאני שיכור", צייץ אחד מהם בטוויטר.

סדרת רעידות אדמה קלות באוקטובר

בחודש אוקטובר האחרון אירעה סדרה של רעשי אדמה שהורגשו ברחבי הארץ. ב-23 באוקטובר הורגשה רעידת אדמה בעוצמה 3.3 באילת, שהייתה רעידה שישית בישראל בתוך שבוע. לא היו נפגעים ולא דווח על נזק. מקור הרעש היה סמוך לטאבה שבסיני.

בתחילת אותו שבוע הורגשו שני רעשי אדמה, גם הם בעוצמה 3.3, באזור הצפון. המוקד היה היה כ-8 קילומטרים מהעיר טבריה ובעומק של 7 קילומטרים. "ישנתי והמיטה זזה והמראה בקיר עוד שנייה נפלה. אני כולי רועדת", סיפרה הילה, תושבת הצפון, לחדשות 2 Online. גם ניקול חשה את רעידת האדמה: "המיטה שלי התחילה לרעוד חזק ואני גרה בקומה שמינית".

בשל סדרת רעידות האדמה הקלות, כינס אז ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון על היערכותו של העורף להתמודדות עם רעשי אדמה. בדיון לקחו חלק גם השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' והשר להגנת העורף גלעד ארדן ובסופו הורה נתניהו: "לקיים תרגולת נוספת ולרענן את ההנחיות לציבור".

בישיבה מסרו המשתתפים סקירות על היערכות המשרדים השונים לתרחיש של רעידת אדמה גדולה. כמו כן, ניתנה סקירה על כיצד לפעול בתרחיש בעל סבירות נמוכה - לצונאמי. "בתרחיש כזה תינתן הנחיה לציבור להתרחק מחופי הים", צוין בדיון.

"נערכים ל-7,000 הרוגים ברעש אדמה"

השר להגנת העורף גלעד ארדן אמר לפני כחודשיים במהלך דיון בכנסת כי "המדינה נערכת לכך שבמקרה של רעידת אדמה יהיו כ-7,000 הרוגים, עשרות אלפים ייפצעו, ו-200 אלף איש יצטרכו סיוע או יאבדו את ביתם".

בעקבות רעידות האדמה הרצופות שהורגשו בתוך שבוע, הגישה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) שאילתא על היערכות הממשלה, ובתגובה לפנייתה הזהיר השר ארדן כי "קצב חיזוק הבתים בפני רעידות אדמה אינו מספיק".

"המצב מחייב את כולנו להתכונן", הוסיף השר במהלך הדיון במליאת הכנסת. לדברי ארדן, המשרד להגנת העורף כתב תכנית לאומית להתכוננות לרעידת אדמה וביצע בשנים האחרונות תרגילים שונים במסגרת שבוע המוכנות הלאומי, בשיתוף עם המטות הלאומיים, מרבית משרדי הממשלה והרשויות המקומיות.