למה ביה"ח אוסר שירותים בתשלום?

משרד הבריאות הורה בתחילת השבוע להפסיק את שירות הליווי של מיילדת אישית בבתי החולים הממשלתיים. אלא שבבית החולים תל השומר החליטו לאסור את כלל השירותים בתשלום ובהן את סיוע הדולות, שהיולדות משלמות להן בכלל באופן פרטי. משרד הבריאות: "מדיניות בית החולים היא צינית ופרובוקטיבית"

נשים שתכננו ללדת בבית החולים תל השומר, המרכז הרפואי הגדול במדינה, לא יוכלו להשתמש בכלל השירותים בתשלום נוסף - כולל שימוש במיילדות שלעתים ליוו את הנשים במהלך כל ההריון. במשרד הבריאות תוקפים את מדיניות בית החולים, ואומרים כי בשיבא מקיימים איסורים נוספים על הנחיות המשרד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יומיים אחרי שמשרד הבריאות אסר על בתי החולים הממשלתיים לגבות תשלום על ליווי אישי של מיילדת מצוות בית החולים לאורך כל הלידה בשיבא החליטו להרחיב את האיסור גם לדולות, תומכות לידה, למרות שהן לא משתייכות לצוות בית החולים והן מקבלות תשלום פרטי מהנשים.

"אני חושבת שההחלטה של בית החולים לוקחת אותנו צעד אחורה בכל מה שקשור לזכויות הנשים בלידה", אומרת אלירז זר-אביב, תומכת לידה. "זו זכות לגיטימית של כל אישה לבחור על ידי מי היא רוצה להיות מלווה". היולדות שרוצות ללדת עם תומכת לידה, יצטרכו לחפש בית חולים אחר.

משרד הבריאות: "צעד לא מחייב, ציני ופרובוקטיבי"

בתל השומר טוענים כי זה לא משנה האם התשלום מועבר לבית החולים או לדולה באופן פרטי, והם ישמחו להחזיר את השירות אם משרד הבריאות יאשר לגבות כסף מהיולדות. בינתיים, הוחלט לאסור גם על כניסת אחיות פרטיות שנשכרות על ידי משפחות של מאושפזים על מנת שילוו אותם בלילה. השירות מוכר, ומקבלים עליו החזר מקופת החולים. האיסור על כניסת אחיות פרטיות עלול לפגוע במאושפזים שחוששים להישאר לבד בלילה במחלקות.

מנהל בית החולים פרופ' זאב רוטשטיין אומר כי זה המחיר של מדיניות משרד הבריאות, וכי הוא מאמין שמדובר בהנחיה שפוגעת בציבור המטופלים ואסור היה לתת אותה. במשרד הבריאות הגיבו בחריפות למדיניות בית החולים: "משרד הבריאות אוסר על מיילדת אישית, איסור זה אינו חל על שמירת אחות ליד מיטת החולה וגם לא על דולות. נראה שהנהלת בית החולים נוקטת בצעד לא מחייב, ציני ופרובוקטיבי".