ההחמרה במצבו של שרון: מהי אי-ספיקת כליות?

חשש נשקף לחייו של ראש הממשלה לשעבר, המאושפז מזה שמונה שנים במצב של תרדמת, לאחר הידרדרות במצבו עקב אי-ספיקת כליות. מנהל מערך הנפרולוגיה במרכז הרפואי רבין מסביר בשיחה עם חדשות 2 Online על המצב הרפואי ועל הסכנות הטמונות בו

מהי אי ספיקת כליות?

שמונה שנים לאחר ששקע בתרדמת, הערב (ד') חלה החמרה משמעותית במצבו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. גורמים בביה"ח "שיבא" בתל השומר מסרו כי שרון סובל מאי-ספיקת כליות. בשיחה עם חדשות 2 Online הסביר פרופ' עוזי גפטר על התופעה הרפואית ועל הסכנות הנלוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהי אי-ספיקת כליות?

אי-ספיקת כליות היא מצב שבו הכליות כמעט שאינן מתפקדות או שאינן מתפקדות כלל. מדובר בתהליך שבו תפקוד הכליות פוחת בבת אחת וכתוצאה מכך אין מתן שתן, או שישנו מתן שתן בכמות נמוכה.

מה גורם לאי-ספיקת כליות?

ישנם שני גורמים עיקריים לתהליך של אי-ספיקת כליות. גורם אחד הוא ירידה משמעותית באספקת החמצן לכליה ועקב כך נפגעות בוביות הכליה. התהליך הזה דומה להלם עקב דימום או התייבשות וירידת לחץ דם. למעשה, כל מצב שגורם לירידה חדה באספקת הדם לכליה גורם למחסור בחמצן ולנזק. הגורם השני הוא פגיעה רעלית - חומרים שפוגעים בעליה וגורמים לירידה בתפקוד. ישנם גם גורמים אחרים לאי-ספיקת כליות, כמו מחלות אוטו-אמיוניות או חסימת כליה.

החמרה במצבו של אריאל שרון (רויטרס)

מה הסכנה באי-ספיקת כליות?

היעדר טיפול מיידי באי ספיקת כליות חריפה יוצר מצב של סכנת חיים. אם הנזק שנגרם לכליות הוא כבד מאוד, הכליות לא צפויות להחלים. במקרים רבים התהליך חולף תוך ימים או שבועות ולעיתים תוך מספר שנים. במקרה של אי-ספיקת כליות חריפה, ישנן הרבה מאוד בעיות מצטברות - כמו עצירת שתן והצטברות של נוזלים שעלולים להגיע לריאות. סיכון נוסף הוא עליית אשלגן בדם, שעלול לגרום לעצירת הלב. מכיוון שהכליה אחראית על ויסות החומציות, ירידה ברמת החומציות עלולה לפגוע בתפקוד הלב ולגרום להפרעות קצב.

כיצד מטפלים באי-ספיקת כליות?

טיפול בדיאליזה נועד להחליף את הכליות ולבצע את תפקידן. טיפול מיידי בתפקידי הכליה הוא הכרחי על מנת שהגוף יוכל לסלק רעלים. עם זאת, במקרים של אי-ספיקת כליות חריפה, ייתכנו בעיות חריפות כגון זיהומים, ומדובר בתהליך שעשוי לסכן חיים גם בימינו, למרות המכשור המתקדם.

פרופ' עוזי גפטר הוא מנהל מערך הנפרולוגיה ויתר לחץ דם במרכז הרפואי רבין. נפרולוגיה היא ענף ברפואה העוסק בתפקוד ובמחלות כליות.