משרד הבריאות: בלי תקציב - נפסיק בעוד שבועיים לטפל בפצועים הסורים

מלחמת האזרחים בסוריה הצליחה להכריע את מערכת הבריאות בישראל? במכתב רשמי שהעביר ראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות לקצין הרפואה הראשי, הוא מבהיר כי מאמצע החודש הבא יסגרו בתי החולים בישראל את שעריהם ולא יקלטו עוד פצועים סורים בשל מחסור בתקציב. במערכת הביטחון אומרים: נושא המימון נמצא בבדיקה

פצוע סורי בביה"ח זיו בצפת (חנה ביקל)

משרד הבריאות הודיע לצה"ל כי החל מאמצע החודש הבא, יפסיקו בתי החולים בצפון לקלוט פצועים סורים המפונים מאזור הגבול בגולן, וזאת משיקולי תקציב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במכתב רשמי שהעביר לקצין הרפואה הראשי בצה"ל, הבהיר ראש מנהל הרפואה במשרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, כי ההחלטה נובעת מכורח הנטל התקציבי ומהיעדר התייחסות משרד הביטחון לפניות מערכת הבריאות בנושא.

המסמך שנשלח לקצין הרפואה הראשי (חדשות 2)

"בתי החולים בצפון הארץ מטפלים מזה כשנה במסירות רבה בפצועים סורים המועברים אליהם על ידי צה"ל", נכתב במכתב. "מדובר במספרים משמעותיים ובפצועים מורכבים, שהטיפול בהם מחייב הקצאת משאבים מרובים. משרד הבריאות פנה מספר רב של פעמים למשרד הביטחון על מנת להסדיר את הנושא - ולא נענה. מדובר בבתי חולים פריפריים, עם משאבים מוגבלים, שלא נכון ולא צודק להטיל עליהם משימות מבלי לשפותם. לפיכך, הנחני מנכ"ל משרד הבריאות להורות לבתי החולים להפסיק לקלוט פצועים סורים החל מ-15.1.14".

בבתי החולים בצפון בארץ מתחו ביקורת על התנהלות הגופים בסוגיה: "הגענו למצב שבו משרד הבריאות של ישראל מאיים במסמך רשמי של המדינה על הצבא לקחת אחריות במימון הטיפול בפצועים סורים, שכן אחרת הדבר יבוא על חשבון חולים ישראלים".

הסכם המימון לא מיושם

לנוכח הקשיים במימון הטיפול בפצועים הסורים בעבר, גיבשו מערכות הביטחון והבריאות הסדר שלפיו יישא משרד הביטחון בשליש מעלויות הטיפול, בעוד ששני השלישים האחרים ימומנו מקופת משרד הבריאות. על פי המכתב ששלח ראש מנהל הרפואה במשרד הבריאות, נראה כי יישום ההסדר לא צלח.

משרד הבריאות: "לא נקלוט עוד פצועים מסורי (רויטרס)

מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה פונו מאות פצועים סורים לבית החולים זיו בצפת ולבית החולים הגליל המערבי בנהריה. מרבית המפונים סובלים מפציעות מורכבות וקשות הכרוכות בשעות רבות של עבודת חדרי ניתוח וימי אשפוז ארוכים המתוקצבים מקופת בתי החולים. מאז תחילת השנה טופלו בבתי החולים בישראל יותר מ-300 פצועים סורים, כשעלות הטיפול בהם מוערכת ב-20 מיליון שקלים.

ממערכת הביטחון נמסר בתגובה: "מדובר בסוגייה לאומית-הומניטארית של פצועים המגיעים לגבול ישראל ונזקקים לטיפול רפואי דחוף. חלקם מטופלים במקום, בבית חולים שדה של צה"ל, וחלקם מועברים אחר כך לטיפול בבתי חולים בישראל. מערכת הביטחון משקיעה משאבים רבים בטיפול, ומווסתת באופן מושכל את הפצועים שנדרשים לסיוע בבתי חולים. נושא המימון הנדרש נמצא כעת בבחינה בין-משרדית".

מחזקים את הצפון

במקביל הודיעו אתמול שר האוצר יאיר לפיד ושרת הבריאות יעל גרמן על תוספת תקציב של 570 מיליון שקלים לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית.

במסיבת עיתונאים שכינסו בבית החולים זיו בצפת אמרו השניים כי במוקד התוספת התקציבית - חיזוק הפריפריה. "בתי החולים בפריפריה נותנים טיפול למספר גדול של תושבים בפרישה גיאוגרפית משמעותית", אמר לפיד. "לכן חשוב כל כך להציב את המרכז הרפואי זיו בחזית הציוד והמכשור הרפואי".

השניים אף הודיעו על תקציב מיוחד לרכישת מערכת MRI ומכשיר לטיפול בהקרנות לבית החולים זיו בצפת.