הסערה כאן: שלג בחרמון, נערכים להצפות

בחרמון יורד שלג, בגולן המפלסות עומדות ערוכות בצידי הצירים וגם בירושלים ערוכים לתרחיש של פתיתים לבנים. בתל אביב צפויות רוחות במהירות של 90-100 קמ"ש, ובנגב חוששים כי הנחלים יעלו על גדותיהם ונערכים גם לסופות חול

אחרי ההכנות ושלל התחזיות - הסערה כבר כאן. שלג החל לרדת בחרמון, בגולן המפלסות ערוכות ליד הצירים, בתל אביב ממתינים לרוחות חזקות ובנגב יש חשש לשטפונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעות הערב החלה בחרמון סופת שלגים והטמפרטורה הגיעה למינוס מעלה אחת. במג'דל שמס, הנקודה הגבוהה ביותר בגולן מלבד החרמון, הטמפרטורה עומדת על 2 מעלות ושם מחכים כבר בקוצר רוח לפתיתים לבנים.

מחר בבוקר צפוי היום להתחיל כמו כל יום רגיל בגולן, עם לימודים בכל המוסדות. אבל בצהריים צפויות הטמפרטורות לרדת לאפס וככל הנראה ביום חמישי כבר לא יהיו לימודים. גם בגליל, בצפת ובמירון אופטימיים לגבי השלג שיגיע והציפייה היא לצפון גולן מושלג כבר ביום חמישי.

בירושלים הקרה עומדות מפלסות השלג ומפזרות המלח בכוננות, למרות שפתיתים אם יגיעו ייראו שם ככל הנראה רק ביום רביעי בלילה או ביום חמישי. בבירה חוששים כי גם אם לא יהיה שלג שכבת קרח על הכביש תסכן את הנהגים. "אנחנו בריכוז מאמצים נגיע ל-120 מפזרות מלח שייפתחו את הצירים", סיפר אחד ממפעילי המפזרות.

רוחות וגשמים כבדים (אלעד זוהר)

בתל אביב במהלך הלילה, ובעיקר מחר בבוקר, צפויות רוחות חזקות במהירות של 90 עד 100 קמ"ש. גובה הגלים יהיה 4-6 מטרים בשיא והים מסוכן. השילוב הזה יכול להעיף כל מה שנמצא לאורך החוף.

כמויות גשם גדולות צפויות במרכז גם במהלך בימים הקרובים. בקניון מודיעין, שהיה מוקד להצפות בשני החורפים האחרונים, נבנתה חומה גבוהה כדי למנוע מהמים לפרוץ פנימה.

בדרום חוששים בעיקר מפני הצפות ושיטפונות במידה ונחלי הנגב יעלו על גדותיהם. כמו כן נערכים לסופות חול. במועצת רמת נגב יחידות החילוץ בכוננות למשימות חילוץ ופקחים מתכוננים לחסימת כבישים.

צוותים לשאיבת מים ברכבות

ברכבת ישראל נערכו מבעוד מועד לסערה ותגברו מנהלי תחנות ודיילים בתחנות הרכבת. כמו כן ערוכים שם לגידול בביקוש לנסיעות ברכבת, זאת בשל חסימות ועומסים כבדים הצפויים בכבישים. בנוסף, יועמדו רכבות בתחנות ויוצבו טכנאים ברכבות הנוסעים, כמו גם צוותי כוננות של תחזוקה ושאיבות מים.

אם יירד שלג בירושלים, ברכבת ישראל מתכוננים להגדיל גם את מספר הרכבות המגיעות לבירה. "אם מזג האוויר הסוער יפגע בתנאי הראות של נהגי הקטר, תוטל הגבלת מהירות על רכבת הנוסעים, על מנת לשמור על בטיחות הנסיעה וייתכן כי יורגשו עיכובים בלוחות הזמנים", הדגישו.

נערכים להצפות, ארכיון (חדשות 2)

חדר מצב יעדכן על סגירת כבישים

במשרד התחבורה הודיעו כי בימים הקרובים יפעילו חדר מצב בשירות המטאורולוגי, כדי לעקוב אחר מזג האויר והשפעתו על מערך התחבורה ובכלל זה - סגירת כבישים, הפעלת מערך התחבורה הציבורית, נמלי הים והאויר ועוד.

בחברות הטיסה ארקיע וישראייר הודיעו כי בשל תנאי מזג האוויר הקיצוניים, תועתק מחר לנתב"ג כל פעילות התעופה הפנים ארצית, שהייתה מתוכננת בשדה דב. פרטים נוספים על הטיסות נמצאים באתרי האינטרנט של חברות התעופה והודעות הועברו לנוסעים.

הקשת שלפני הסערה (מעינה הרשקוביץ)

לבדוק את תקינות הרכב 

קצין המבצעים של אגף התנועה, סנ"צ דודי אלויה, אמר לחדשות 2 Online כי שוטרי התנועה בהיערכות מוגברת בצירים הבינעירוניים. "ניערך בדגש על המקומות שיותר מוכרים לנו על סמך שנים קודמות כמו למשל באזור כביש 90, באזור ים המלח, כביש 65 באזור ואדי ערה, כביש 99 באזור נחל בניאס, כביש 41 באזור כנות, כביש 40 באזור פראן", ציין סנ"צ אלויה.

קצין המבצעים הסביר שנעשו תיאומים עם חברת נתיבי ישראל, נתיבי איילון, וכן היערכות לשימוש במפלסות שלג ובציוד מכני הנדסי שאמור לפנות את הכבישים מסחף או מבוץ כדי לפתוח את הצירים במהירות.

מה ההמלצות לנהגים? "באופן כללי אני ממליץ לבדוק את לחצי האוויר בגלגלים, לבדוק את המגבים, ששמשות הרכב יהיו נקיות ופנסי הרכב", הדגיש סנ"צ אלויה. "אם נהג הגיע לכביש תנועה חסום להישמע להוראות השוטרים וגם אם הוא נמצא בפקק לגלות סבלנות כדי שיוכלו להעביר את המשתמשים בצורה הבטוחה".

בהכנת הידיעה השתתפו: אלעד זוהר, אילנית אדלר, גיא ורון ותמיר סטיינמן