רופאים נדקרו ממחט בעת ניתוח חולת איידס

שני רופאים גילו ממש במקרה במהלך שיחת מסדרון בבית החולים כי המטופלת בניתוח במהלכו נדקרו שני הרופאים ממחט לקתה בנגיף. הם נאלצו לקבל טיפול מונע עם תופעות לוואי קשות, וכעת הם זועמים ושואלים מדוע לא עדכנו אותם על המחלה של המטופלת. משרד הבריאות: "כל רופא צריך להתייחס לחולה כנושא מחלה מידבקת"

נדקרו ממחט, אילוסטרציה (רויטרס)

תקרית חמורה בחדר הניתוח: במהלך ביצוע הליך כירורגי בגופה של חולת איידס, נדקרו שני רופאים ממחט. אמנם הסיכוי להידבקות נמוך, אבל המנתחים זועמים על כך שלא עודכנו מראש על המצב הרפואי של החולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מתברר, כי הנחיות משרד הבריאות אוסרות לעדכן רופאים כי המטופל ששוכב על שולחן הניתוחים חולה איידס, אך על כל המחלות המידבקות האחרות מותר לעדכן את הצוות הרפואי.

שני הרופאים גילו את העובדה ממש במקרה, בשיחת אקראית בבית החולים שנערכה כיומיים לאחר הניתוח. הם מיהרו לקבל טיפול מונע בבית החולים - שאותו ניתן לקבל רק שלושה ימים אחרי החשיפה לדם של החולה. משמע, לרופאים נשאר רק יום אחד לקבל את הטיפול מהרגע שנודע להם על המצב.

לטיפול המונע יש תופעות לוואי קשות, והוא נמשך כחודשיים. לא רק שהרופאים נאלצו לסבול את הטיפול, הם גם גילו שהם טופלו בתרופות ישנות שפותחו בשנות ה-90, מאחר והתרופות החדשות נמצאות בסל התרופות רק לחולים ולנשאי HIV, ולא למי שנמצא בסכנת הדבקה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "על כל רופא להתייחס לכל מטופל כאל נשא אפשרי של במחלה מידבקת".