החולים לשעבר נשארים בלי ביטוח

מה הייתם אומרים אם חברות הביטוח היו מסרבות למכור לכם פוליסה רק משום שהייתם חולים בעבר במחלה קשה, או בגלל שאתם סובלים ממחלה כרונית. החוק היבש מתיר את זה אמנם, אבל לעיתים האבחנה בין המועמדים לביטוח לקויה - ופוגענית

ל', צעירה בת 29 שחלתה לפני שש שנים בסרטן והבריאה לחלוטין, גילתה שבשביל חברות הביטוח היא עדיין חולה: לפני חודש היא ביקשה מחברה גדולה לקבל ביטוח למשכנתא ונדחתה, ובהמשך נדחתה על ידי כל החברות הגדולות. ההסבר שקיבלה: המחלה הקשה שבה חלתה בעבר לא מאפשרת לבטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשמעות בשבילה היא קשה: בגלל שמסרבים לתת לה ביטוח, היא לא תוכל לקבל משכנתא. אבל, היא לא לבד: ט' ובן זוגו ביקשו לקבל משכנתא ואף קיבלו אישור, אך לאחר שהוא אובחן כנשא איידס חברות הביטוח סירבו לאשרו, למרות השינוי המשמעותי בטיפול הרפואי באיידס שהפך אותה ממחלה סופנית למחלה כרונית.

עו"ד גלית קרנר, מומחית משפטית לרשלנות רפואית ואובדן כושר עבודה, אומרת כי חברות הביטוח צריכות להתעדכן במציאות המשתנה: "מחלות כמו סרטן, מרגע שחלפו חמש שנים מיום ההבראה לא צריכות למנוע מאדם כלשהו קבלת ביטוח משכנתא רק בגלל שהוא היה חולה פעם. חולים צריכים לדעת שהם יכולים להתווכח עם החברות, ותמורת פרמיה גבוהה יותר הם יכולים לקבל ביטוח".

 ל' הצעירה שהבריאה מסרטן נתבקשה לשלם פרמיה גבוהה בעשרות מונים מזאת של אנשים בריאים עבור המשכנתא, וכעת היא צריכה לבחור האם לשלם את הסכום המופקע או להישאר בלי משכנתא.