צפו: גז פיראטי בשכונות מגורים

שוק הגז הביתי הפיראטי מגלגל מיליונים רבים בשנה. התעשייה שמגלגלת כסף שחור בהיקף רחב, מהווה סכנה ממשית לציבור. החל מבלונים שנמכרים ומותקנים בלי פיקוח, ועד למתקני גז שיכולים להביא למותם של אזרחים. צפו כיצד התעשייה פועלת

בסוף השבוע האחרון התפוצץ בלון גז פיראטי בדירת מגורים בדרום תל אביב - והרס את הדירה, רק במזל לא היו נפגעים. הסכנה מתחילה במוכרי גז פיראטיים, שמתפרנסים מהרצון לחסוך בעלויות הגז אבל מובילים לסכנה גדולה בשכונות המגורים שלנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האנשים הללו בעלי עסק פרטי, בתוך ביתם, בו הם מוכרים בלוני גז ללא אישורים והיתרים ומסכנים את עצמם ואת הסביבה. חנות אחת מצאנו בדרך ההגנה בדרום תל אביב, לשם נכנס קונה עם בלון גז ריק - ויצא ממנו עם בלון גז מלא. מהנדס הגז אילן מירון מדגיש: "אחסון של גז מותר רק באזורי תעשייה ובתוך מחסני גז, אכסון בתוך אזורי מגורים חושף את הדיירים לפיצוץ או דליפה".

ענף הגז מגלגל סכום של 2.5 מיליארד שקל בשנה. הוא נשלט ע"י ארבע חברות גדולות ומאופיין גם בפעילות פיראטית ענפה ולא חוקית. מאוד קל לרכוש בלון גז כזה, אפילו בטלפון. המיכלים רובם גנובים ומאוכסנים במקומות לא מאושרים, וההובלה מגיעה על כלי רכב פרטיים ואפילו אופנועים. "גם ההובלה חייבת להיעשות ברכבים שהוכשרו לכך", מדגיש מירון.

הכסף כמובן שחור ולא מגיע לרשויות המס, והמחירים לא מאוד נמוכים, ואפשר להזמין במחיר דומה מהחברות אך המובילים הפיראטיים לא בודקים את הצנרת ולא עומדים בתקני הבטיחות.