פיתוח ישראלי חדש: ברית מילה ללא ניתוח

העולם ציין אתמול (א') את יום האיידס הבינלאומי. לרגל האירוע, הצצה לפיתוח ישראלי שנלחם במחלה ברחבי אפריקה: חברה ישראלית עומדת מאחורי טכנולוגיה ייחודית לביצוע ברית מילה ללא ניתוח. ההליך מצמצם את שיעורי ההדבקה בנגיף וחוסך עלויות לממשלות ביבשת השחורה

גברים רבים ברואנדה ממתינים לתהליך שנשמע טבעי לכל ישראלי - ברית המילה. אך עבור אותם גברים, הליך זה עשוי להציל חיים. מוצר ישראלי חדש מנסה להקל ולהוזיל את הפרוצדורה כך שגברים רבים ביבשת השחורה, יוכלו להינות מהיתרונות הרפואים של המילה ללא הצורך בניתוח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"פריפקס" הינו התקן פלסטיק שפותח בישראלי ומאפשר לבצע את ברית המילה ללא ניתוח. "ה"פריפקס"מורכב משתי טבעות ורצועה מיוחדת מגומי", מסבירה צמרת פירסט, מייסדת ונשיאת "פריפקס". "המטרה של רצועת הגומי היא בעצם לחסום את זרימת הדם והחמצן לעורלה. אז העורלה מתייבשת ומתנוונת מאלייה כעבור שבוע ואז מסירים את המכשיר וההליך מסתיים".

בכל 16 שניות מת בעולם אדם שחלה באיידס. מחקרים רבים הוכיחו כי מילת גברים מורידה את הסיכויים להידבקות. ממשלת רואנדה יזמה לראשונה בהיסטוריה מבצע ארצי שמטרתו לימול כ-700 אלף גברים בשלוש השנים הקרובות, והכל באמצעות ההתקן הישראלי.

חמשת האירגונים העולמיים המובילים למניעת איידס, הציבו לעצמם מטרה - לימול כ-20 מיליון גברים ב-14 מדינות מוכות איידס באפריקה, עד סוף שנת 2015. התכנית הושקה כבר לפני שש שנים, אך בינתיים רק כעשרה אחוזים מהיעד הושגו.

אחת הסיבות הינה הצורך בניתוח שדורש מערכת בתי חולים מפותחת ובעיקר כסף - משאבים שאינם קיימים באותן מדינות. ב"פריפקס", מקווים לבטל את הצורך הזה באמצעות ההתקן שמחירו הינו כ-12 דולרים בלבד והוא אינו דורש את הסטריליות של חדר הניתוח.

בעולם תולים תקוות רבות במכשור הישראלי. המוח הישראלי מצליח לפתח לא רק הייטק ולא רק במדינות מפותחות - טכנולוגיה ישראלית מנסה לפרוץ דרך בחדשנות רפואית גם ביבשת השחורה.