כתם שמן מאיים על שונית האלמוגים

דלק שדלף מאנייה בים האדום מסכן את השמורה באילת. צוות של המשרד להגנת הסביבה ומתנדבים מנסים למנוע מהכתם שנוצר להתפשט ולפגוע בשונית הנדירה. כלי השיט עוכב בנמל שבעיר הדרומית

דלק שדלף מאנייה מסכן את השמורה באילת (חדשות 2)

כתם שמן מאיים על שונית האלמוגים באילת: דלק שדלף מספינה בים האדום בסוף השבוע עלול לסכן את שמורת הטבע במפרץ אילת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צוות של אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה, יחד עם מתנדבים, מנסים עתה למנוע את הגעתו של הכתם אל השמורה. האונייה, העוגנת כעת במפרץ אילת, עוכבה על ידי אנשי המשרד.

שונית האלמוגים המפורסמת של אילת נהרסה כמעט לחלוטין בשנות ה-80' אחרי שנים של הזנחה. נופשים מילאו את העיר ולכלכו את הים, צוללנים לא זהירים שברו את האלמוגים של השונית, אניות עמוסות הפליגו לנמל וזיהמו את המים. בלי פיקוח ומודועת, השונית ובעלי החיים נפגעו אז קשות.

אבל מתחילת העשור הקודם הרשויות התעוררו והעניקו לשמורה טיפול מסור ובחודש ספטמבר האחרון כבר היה ניתן לראות ניצנים ראשונים של התאוששות.

לאחרונה אף פנתה שורה של ביולוגים ימיים מישראל לאונסק"ו בבקשה להכיר במקום כאתר מורשת עולמית. המומחים הסבירו כי שונית האלמוגים באילת ייחודית משום שהיא יכולה לשרוד בטמפרטורות קיצוניות - ולכן נותרת חסינה.

"במצבים של קיץ קיצוני, שבו הטמפרטורות של מי הים מזנקות במעלה וחצי מעל המקסימום, האלמוגים מתחילים להלבין. באילת ניתן לחמם את האלמוגים בחמש מעלות מעל המקסימום והם לא ילבינו", סיפר אז פרופ' אמציה גנין ביולוג ימי מהאוניברסיטה העברית. "לכן, השונית באילת כה מיוחדת".