זיהום האוויר הכבד ב-5 שנים

הנהגים התעוררו לבוץ שמכסה את השמשות, אבל עבור הטייסים זו ממש סכנת חיים. נמל התעופה באילת שנסגר חוזר לשגרה, לאחר שארקיע וישראייר ביטלו טיסות. מאות טופלו בשל קשיי נשימה. הגשם יתפשט היום מהצפון למרכז. מתי האובך ייעלם?‎

צפו בשידור הישיר מנתיבי איילון

האובך שלפני הסערה: הנהגים התעוררו הבוקר (רביעי) ומצאו שכבת אבק על כלי הרכב שלהם - בעקבות גל האובך הכבד שמכסה את ישראל מאז אתמול אחר הצהריים. במד"א מזהירים חולי ריאות, קשישים וילדים לא לשהות בחוץ. החדשות הטובות הן שבהמשך היום יחל לרדת גשם בצפון שיתפשט למרכז, וצפוי לשטוף את האבק שמכסה את הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבוקר נמדדו רמות זיהום חריגות במיוחד - ברחובות נמדדו פי 33 חלקיקים מזהמים באוויר בהשוואה ליום רגיל, במודיעין פי 28, בתל אביב פי 33 ובערד פי 21. למרות הרמות הגבוהות, מדובר בירידה לעומת שעות הלילה.

אם אתם מתקשים להיזכר מתי בפעם האחרונה היה גל אובך סמיך כל כך - יש לכך סיבה: המשרד להגנת הסביבה מודיע כי רמות זיהום האוויר שנמדדו ביממה האחרונה חריגות ביחס לשנים קודמות ובהיבט ארצי מדובר בסופת האבק הגדולה והנרחבת ביותר בחמש השנים האחרונות. ריכוזים דומים של זיהום נמדדו בפעם האחרונה בשנת 2010.

ממגן דוד אדום נמסר מאז אתמול בבוקר טיפלו אנשיהם ב-260 בני אדם שסבלו מבעיות נשימה, עלייה של 40% בהשוואה ליממה רגילה. בארגון ממליצים לא לבצע ספורט מחוץ למבנים סגורים, ומבקשים מהסובלים ממחלות ריאות, קשישים וילדים להישאר במבנים עם חלונות מוגפים. בארגון העלו כוננות גם לקראת השלג הצפוי לרדת בהרי הגליל והגולן.

עץ שהתמוטט ברמת ישי

שיפור בראות באילת, הטיסות שבו להמריא ולנחות

הסיבה לאובך היא עננת אבק שהרוח מביאה איתה ממצרים. הבוקר נמדדה רוח בעוצמה של 50-60 קמ"ש בצפון במרכז, כששיא הרוח עבר אותנו בשעות הלילה. גם הרוח וגם רמות האובך נמצאות במגמת היחלשות, לקראת המערכת החורפית שתיכנס אלינו בשעות הקרובות.

הזיהום כפי שנראה מהחלל
בעקבות האובך הכבד, שדה התעופה באילת נסגר בשעות הבוקר אך שב לסדרו סמוך לשעה 12:00 בשל שיפור בראות. שלושה מטוסים של חברת "ארקיע" יחלו להמריא החל מהשעה 12:30. כמו כן, שדה התעופה בעובדה נפתח כשדה אלטרנטיבי במידה ומזג האוויר ישתנה.

חברת התעופה ישראייר הודיעה על השעיית כל טיסות הפנים עד שעות הצהריים, ובשלב זה הטיסה הראשונה של החברה צפויה להמריא ב-14:30 מנתב"ג (במקום שדה דב).

נתוני זיהום אוויר

החל משעות הצהריים גשמים ירדו בצפון הארץ ויגיעו בהדרגה למרכז, שייפרד מהחול והאובך עד הערב. שלג יירד בחרמון ומשעות הערב גם בפסגות הגולן והגליל. הגשם יוסיף לרדת בלילה בצפון ובמרכז, קיים חשש להצפות ולשיטפונות, והים יהיה סוער.

מתמודדים עם האובך

הסערה שבדרך

ומה צפוי בהמשך השבוע? גם ביום חמישי יהיה חורפי וגשום, שלג ייתכן בפסגות הצפון. בשישי יוסיף להיות קר וגשם יירד מדי פעם. בשבת הגשמים ייחלשו, ובראשון הגשם יהיה מקומי בלבד וירד בעיקר בצפון הארץ.

בהכנת הידיעה השתתפו: עמליה דואק ואלון שני.