צעירה חולת סרטן מועמדת לגירוש למולדובה

בת 18 שהגיעה ממולדובה לישראל לפני שנתיים וחלתה בסרטן נמצאת בסכנת גירוש לאחר שבן זוגה הישראלי של אמה הודיע למשרד הפנים כי נפרד ממנה. הצעירה, שחיה בארץ במשך שנתיים ואפילו חולמת להתגייס לצה"ל, חוששת כעת לחייה אם תגורש בחזרה למולדתה

צעירה בת 18 שהגיעה לישראל לפני כשנתיים ממולדובה, מאושפזת בבית החולים "שניידר" שם היא מטופלת לאחר שחלתה בסרטן. למרות מחלתה הקשה, במשרד הפנים מתעקשים שלא לאשר את אשרת השהייה שלה בישראל ומאיימים לגרשה מהארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

טטיאנה דוקה חיה בישראל במשך שנתיים, לאחר שאמה, עובדת זרה ממולדובה, נישאה לגבר ישראלי לפני שש שנים. לאחר החתונה, קיבלה האם אישור שהייה ממשרד הפנים ובעקבות כך, הגיעה בתה בעקבותיה וחיה עם בני הזוג בפתח תקווה. לפני מספר חודשים התגלע סכסוך בין בני הזוג, שבעקבותיו פנה הבעל הישראלי למשרד הפנים וטען כי אינו נשוי עוד לאמה של טטיאנה. בעקבות אותה פנייה, הוחלט במשרד הפנים לגרש את השתיים בחזרה למולדובה.

"אם יגרשו אותי - לא אשרוד"

לדבריה של הצעירה, בעלם שם האם טען כי פנה למשרד הפנים "ברגע של חולשה" וחזר בו, ולמעשה השניים לא נפרדו. כל ניסיונותיה של טטיאנה לשכנע את אנשי משרד הפנים כי בני הזוג לא נפרדו עלו בתוהו, ובמשרד ממשיכים בתהליכים לגירושה מהארץ.

במהלך השנתיים האחרונות שבהן חיה טטאינה בארץ, היא למדה בבית ספר ישראלי ואפילו חלמה להתגייס לצבא, אך לפני כחודש התגלתה בגופה מחלת הסרטן. לדבריה, אם תשוב לארץ מולדתה, צפוי לה "גזר דין מוות" בשל מחלתה הקשה. "אני לא רוצה לחשוב מה יקרה אם אצטרך לעזוב", אמרה. "אני יודעת שאצלנו הרבה אנשים מתים מסרטן כי הרפואה שם ממש חלשה. אני אני פוחדת למות אם אגיע לשם".

"אני חוששת שלא אצא מזה", ציינה הצעירה. "אני מבקשת ממשרד הפנים שיעזרו לי לעבור את המאבק הזה של החיים שלי. אני מקווה ויודעת שאני אעבור את זה אם אשאר כאן".

בבית החולים שניידר נרתמו למאבקה של טטאינה, ושיגרו למשרד הפנים מכתב בו ביקשו להתחשב במצבה הרפואי של הצעירה. "כחלק מהטיפול, תזדקק טטיאנה לטיפול כימי אינטנסיבי", כתבו רופאיה של טטאינה למשרד הפנים. "כעת היא מאושפזת לצורך בדיקות וטיפולים רפואיים ולכן אין ביכולתה לצאת מבית החולים ולהגיע למשרד הפנים. לאור אבחון המחלה הקשה של הנערה, נבקשכם להתחשב במצבה הנפשי והפיזי של טטיאנה ומשפחתה ולהאריך לה את אשרת השהייה לצורך המשך הטיפול הרפואי".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "האם וילדיה קיבלו מעמד לפני כשנתיים במסגרת חיים משותפים של האם עם אזרח ישראלי. לאחרונה התברר כי האם ובן הזוג אינם חיים עוד יחד מזה זמן מה. הדבר נבחן ארוכות ולא נסמך על 'רגע חולשה אחד'. אי לכך, בהתאם לנהלים הופסק ההליך המדורג, ובוטל המעמד שניתן לאם ולילדים. שבוע לאחר קבלת מכתב ביטול המעמד, האם הגישה בקשה למעמד הומניטרי בגין מחלת בתה. הבקשה הוגשה לפני ימים אחדים, ואנו בוחנים אותה. להבהיר כי הרשות מטפלת בעשרות מקרים הומניטריים וככל שנסיבות המקרה מצדיקות זאת - הבקשה מאושרת. במקרה האמור, דיון דחוף בעניינה של טטיאנה ייערך בימים הקרובים עקב הנסיבות".