דוח: 5 מיליון ישראלים בסכנת הצפות

מכות חום, מחסור במי שתייה, מחלות בשל מזיקים והצפות – הן חלק מהסכנות מפניהן מתריע דוח מיוחד של המשרד להגנת הסביבה. לפי הנתונים, בשל שינויי האקלים עלולות ההצפות להגיע עד לערים הגדולות. מנגד, הירידה במשקעים תוביל למחסור במים. השר להגנת הסביבה יקים ועדה בין-משרדית

הצפה באיילון, ארכיון (חדשות 2)

דוח של המשרד להגנת הסביבה שפורסם היום (ב') מתריע מפני נזקים שעלולים לגרום שינויי האקלים בישראל. בין היתר מזהיר הדוח מפני הצפות שיעמידו בסכנה יותר מ-5 מיליון ישראלים, עשרות אלפי מקרי מוות בשל מכות חום קשות, התפרצותן של מחלות המועברות על ידי מזיקים ומחסור במי שתייה. איך נערכים? השר פרץ יכנס ועדה בין-משרדית שתשקול חלופות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדוח משרטט את מפת אזורי הסיכון במקרה של הצפות ועד לאילו רחובות יגיע מפלס פני הים ומי היישובים שייפגעו כתוצאה מהצפות נחלים. הערים שנתונות בסכנה הן: תל אביב, עכו, חיפה, בת ים ורשויות מקומיות נוספות השוכנות לצד החוף. לפי הנתונים, כ-2.5 מיליון בני אדם נמצאים בסיכון גבוה בשל אזור מגוריהם בזמן הצפה מהים. כ-2.8 מיליון ישראלים נתונים בסכנה בשל הצפות נחלים.

סכנה נוספת מפניה מתריע הדוח היא הירידה בכמויות המשקעים אל מול גידול באוכלוסין ועלייה בחום - שיובילו למחסור חמור במי שתייה. הפתרונות המוצעים למצב בין היתר הם שימוש במי קולחים בכיבוי אש ובניקיון הרחובות, איסוף מי גשם מהגגות לטובת גינון או להחדרתם למי התהום או העברת הודעות סלולריות לצרכנים על חשש לנזילות בצנרת הבית.

הדוח מזהיר עוד מפני גלי חום דומים לאלו שפקדו את אירופה בקיץ 2003, שגבו אז עשרות אלפי קורבנות. אם לא די בכך, במשרד להגנת הסביבה מזהירים כי עליית הטמפרטורות תביא להגעה של מזיקים, כמו יתושים, שעלולים לגרום להתפרצות מלריה ומחלות מעיים.

הסכנה: מחסור במי שתייה. אילוסטרציה (רויטרס)

"כייום אין כל מערכת שבודקת בזמן אמת נתונים על תחלואה ותמותה שמקורה באירועי חום או קור קיצוניים לפי רשויות מקומיות", נכתב במסמך על ההיערכות לסכנה. "מוצע להגדיל את ההצללה באזורים בהם ישנם הרבה הולכי רגל בערים, לוודא שכל מוסדות הציבור ממוזגים ומאווררים וכי יינתנו אזהרות לציבור מפני גלי קור או חום קיצוניים".

הדוח הוכן על ידי מרכז הידע להיערכות לשינויי אקלים לבקשת המשרד להגנת הסביבה ושותפים לו חוקרים מאוניברסיטת חיפה, תל אביב, הטכניון ומוסד שמואל נאמן. "שינויי האקלים הם מזמן כבר לא איום תיאורטי שנמצא מעבר לאופק זה הרבה יותר קרוב והרבה יותר ממשי", אמר השר להגנת הסביבה על הנתונים. "הם גם לא גזרה משמים, אלא תהליכים המושפעים מפעולות ומעשים של בני אנוש ולכן יש להתייחס לנושא באופן רציני ומקיף".