צפו: ליקוי החמה בארץ ועולם

במשך שעה וחצי כיסה הירח 13% משטח השמש בישראל. הליקוי נראה באופן מלא במערב אפריקה ובאוקיינוס האטלנטי. מאז 2006 לא נראה ליקוי מעין זה בישראל

אירוע נדיר בשמיים: בישראל, באפריקה, ארצות הברית, המזרח התיכון וחלקים מאירופה מיליונים הרימו את העיינים לצפות בליקוי החמה החלקי היום. הליקוי הגיע לשיאו בשעה ארבע אחר הצהריים לערך. בישראל, כיסה הליקוי כ-13.5% משטח השמש. הפעם האחרונה שהתרחש ליקוי כזה בישראל הייתה ב-2006.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במצפה הכוכבים בגבעתיים, כמו בכל מאורע אסטרונומי חשוב, נפתחה תצפית מסודרת ומודרכת. מדובר בליקוי חמה חלקי מאוד, שהחל בשעה 15:15 והסתיים שעה וחצי לאחר מכן, ב-16:45, ממש בשעת השקיעה. הליקוי לא יחשיך את השמש בניגוד לליקוי מלא.

הליקוי לא היה מלא אך עדיין מרשים מאוד - במרכז התצפית באוניברסיטה של ליסבון התכנסו כמה מאות חובבי תופעות אסטרונומיות כדי לצפות בליקוי יחדיו, שם טוענים שבליקוי הירח כיסה 10-23 אחוזים מהשמש. בניגריה, חמושים בתחתית של בקבוק שבור, כמה עשרות התכנסו על חוף הים ונשאו את ענייהם השמיימה, כמו בוושינגטון ובישראל.

באזור בו ניתן יהיה לראות את הליקוי באופן מלא, מעל מערב אפריקה וחלק מאיי האוקיינוס האטלנטי, צפוי מחזה מיוחד מאוד: בתחילה הירח יכסה את השמש לחלוטין, לאחר מכן הצל יקטן ויחשוף טבעת של שמש סביבות ובהמשך שוב הירח יגדל ומלא את השמש בצל.

ליקוי כזה מכונה ליקוי היברידי, והוא נוצר בעקבות שינויים במרחק שבין הירח לשמש. כל מי שרצה לראות את הליקוי לא יכול היה לעשות זאת באופן ישיר, בלי אמצעי מיוחד כמו פילטרים המסננים את הקרינה. צפייה ישירה בשמש, גם באמצעות משקפי שמש רגילות, יכולה לפגום בראייה באופן בלתי הפיך.