תרם כליה לאדם זר והציל את חייו

מה גורם לאדם לתרום כליה למישהו שהוא אינו מכיר? מתברר שהתופעה הזאת הולכת ומתפשטת. רק השבוע בוצעו בביה"ח בילינסון שני ניתוחי השתלות שכאלה כשבחור צעיר שתרם כליה לחולה שאינו מכיר, ואשתו של החולה, שרצתה לתרום לו בעצמה אך נמצאה לא מתאימה מבחינה רפואית - החליטה בכל זאת לתרום כליה שלה לאדם שאיננה מכירה

בצלאל הלר, אב לשני ילדים בן 32, החליט כי הוא תורם כליה לאדם שהוא אינו מכיר. הודות להלר, ניצלו חייו של יהודה, בן 57 נשוי ואב לשניים החולה במחלת כליות קשה וכבר שנים נזקק לטיפולי דיאליזה. "זה המובן הפשוט ביותר של הפסוק 'ואהבת לרעך כמוך'", סיפר הלר. "כמה ימים של אי נוחות ובן אדם קיבל חיים חדשים. אני לא יכול לתאר איזה אושר זה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתיה, אשתו של יהודה, רצתה לתרום לו כליה בעצמה אך היא לא התאימה מבחינה רפואית לתהליך ולכן לא הייתה ברירה אלא למצוא תורם אחר לבעלה. בתיה החליטה כי היא תורמת את הכליה שלה לירוחם, תושב ירושלים שמחובר כבר שנים לדיאליזה. "היה לי ברור שכשיהודה ימצא תורם גם אני את חלקי אתן למישהו אחר", אמרה בתיה. "אני מצפה לראות את אותו אדם שנתתי לו את הכליה שלי".

"היה ברור לי שאתרום בחזרה" (חדשות 2)

התרומה הכפולה הזאת, שהצילה חיים של שני חולים, התאפשרה הודות לרב ישעיהו הבר, מנכ"ל עמותת "מתנת חיים", שעד כה איתרה 119 ישראלים שהסכימו לתרום כליה לחולים שאינם מכירים -והצילו את חייהם. "לתרום כליה זה הרבה יותר קל ממה שאנשים חושבים", אמר הרב. "אם אנשים היו יודעים כמה שזה קל ומהו גודל הסיפוק וההנאה שיש לזה שתרם אז לא היו לנו אנשים שמצפים להמתנה בארץ".