שימוע לרופאים שסירבו לטפל בנשאי HIV

במשרד הבריאות התפרסמו תוצאות שימוע שנערך לשישה רופאי שיניים, לאחר שנחשף בחדשות 2 כי סירבו לטפל בנשאי HIV. על אף שהסירוב לטפל בחולה מנוגד להנחיות לרופאים, במשרד הבריאות נמנעו מנקיטת ביקורת חריפה

כשנה לאחר שנחשפה בחדשות 2 תופעה של רופאי שיניים המסרבים לטפל בנשאי HIV - הנגיף הגורם למחלת האיידס - במשרד הבריאות נערך שימוע לששת הרופאים שתועדו כשהם ממאנים לטפל בנשאים. באופן מפתיע, למרות שהסירוב מנוגד לחובת הרופא לטפל בכל חולה, במשרד הבריאות לא ננקטו כל צעדים משמעתיים נגד הרופאים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כל רופאי השיניים שהוזמנו לשימועים מתנצלים על דרך התנהלותם", כתב ד"ר שלמה זוסמן, מנהל אגף השן במשרד הבריאות בסיכום השימועים. "חלק מהתשובות מספקות ואחרות מעידות על חששות אנושיים, סטיגמות ותירוצים. לנוכח פרקטיקות נהוגות במוסדות ציבוריים וממשלתיים, קשה לבוא בטענות לרופא בודד במרפאה פרטית".

עוד נמצא בשימוע כי שתיים מתוך שש התלונות נמצאו לא מוצדקות. ד"ר זוסמן הוסיף כי "עולה צורך לפעול בצורה מערכתית יותר להעמקת הידע בנושאים אלה ולהטמעת נוהלי העבודה של האגף לבריאות השן".

בניגוד לעמדה המקלה של מנהל אגף השן, פרסמה היום שרת הבריאות יעל גרמן גילוי דעת ובו תקפה בחריפות את התופעה: "הסירוב להעניק טיפול לנשאים חמור כפליים, שכן הוא גם סירוב לטפל באדם במצוקה וגם מעשה המצדיק סטיגמה חברתית חמורה".

"אצלי יש בעיה עם נשאי HIV"

בנובמבר 2012 נשלח אלון מדר, המשמש כאחראי על השירותים החברתיים בוועד למלחמה באיידס ונשא נגיף ה-HIV, למספר רופאי שיניים בבקשה לקבל טיפול. בתחילת הטיפול שתועד במצלמה נסתרת מבקש אלון לסגור את הדלת על מנת לקבל פרטיות שעה שהוא מבקש לספר לה על מצבו הרפואי. וכך מגיבה הרופאה י': "אל תגיד לי שיש לך איידס. אתה צריך ללכת למקום אחר שמטפל. אני מאוד מצטערת".

"בראש ובראשונה אלו תחושות עלבון ובושה שהן מאוד מאוד קשות", הוא מספר. חשוב מאוד להדגיש - על פי נהלי משרד הבריאות אסור לרופא בישראל לסרב לטפל בנשא HIV ואין שום סכנת הדבקה - לא לרופא עצמו ולא לפציינטים שמטופלים אחרי הנשא, כשהרופא מקפיד על החיטוי והסטריליזציה של המכשירים שלו.

"אצלי יש בעיה עם נשאי HIV. זאת המדיניות שלי ושל עוד כמה רופאים", אומר מ', רופא שיניים נוסף שמסרב לטפל במדר. "ככה אני נוהג ואני לא היחידי שעושה את זה". חשוב להבין - מחלת האיידס עוברת אך ורק במגע מיני לא מוגן ובשימוש חוזר במחטים של זריקות אצל נרקומנים. רופאי שיניים אמורים לדעת את זה ובכל זאת בוועד למלחמה באיידס טוענים שרבים מהם פשוט מסרבים לטפל בנשאים.