"מלתעות" - גרסת הים התיכון

לפני כשבועיים כריש תקף צוללן מול חופי אשדוד. מדינה שלמה נכנסה לפאניקה. אלא שמסתבר כי הצוללנים שמחזקים את כלובי הדגים נתקלים בעשרות כרישים מידי יום. חוץ המפחד הקטן, הם גורמים בעיקר לנזק עבור מגדלי הדגים, שחלוקים ביניהם על דרכי ההתמודדות עם היצורים הימיים

זה קרה ביום ראשון שעבר, כשהיינו באמצע המחלוקת הגדולה - האם עלינו לפחד ממתקפת החיוכים של רוחאני או שמא לחשוש מהקיבעון של נתניהו? ואז שמענו שכריש נשך צוללן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ראיתי מאות כרישים אבל לא על פני המים, הם בדרך כלל בעומק של 15 מטר ומטה" סיפר יורם קדש, צוללן שעבד בחוות הדגים בחופי אשדוד. "הם כל הזמן באזור, חגים למטה מסביבנו, מנסים לחדור לתוך הכלובים ולאכול. אני אישית לא הייתי מתייחס אליהם, הייתי מתנהג כאילו הם לא שם כדי להתגבר על הפחד".

הסיכוי לקבל ביס מכריש קטן יותר מהסיכוי לזכות בלוטו, ובכל זאת יש כאלה שמקבלים. מעל 100 בני אדם מותקפים בכל שנה ברחבי העולם, רובם גולשי גלים. אלא שמבחינת הכרישים חוות דגים, כמו זו שבאשדוד, היא בופה באמצע הים.

האם אפשר לקחת השראה מהסרט "מלתעות"?

חוות "לב ים" הממוקמת ארבעה קילומטרים מול חוף מכמורת, הוקמה רק לפני שנתיים. על כל קילו של דניס משקיעה החווה שני קילוגרמים של אוכל, בנוסף לשנה שלמה של עבודת הצוללנים, שמתמקדת בעיקר בחיפוש ותיקון חורים. "הכרישים בעצם נותנים ביס ברשת ומשאירים לך חורים ענקיים שהדגים בורחים דרכם", סיפר איתי לוינגר, מנכ"ל החווה. "כדי להבין את הנזק - מכל כלוב היה צריך לצאת 60 טון דגים, ובגלל חור שמצאנו ברשת נסיים כנראה ב-20 טון".

כך הצוללנים מטפלים בכרישים (חדשות 2)

אז מה נעשה עם הכרישים? בניגוד למה שרואים בסרט "מלתעות", אסור להרוג אותם - הכרישים הוכרזו כחיה מוגנת. "לדעתי זאת טעות חמורה, תראה איזה נזקים נגרמים. זאת סכנה. אנשים עכשיו, אחרי מה שקרה באשדוד, יפחדו להיכנס למים", אמר הדייג לשעבר צביקה פריטל.

לדייג הוותיק כבר יצא כבר לראות לכריש את הלבן בעיניים, והוא בטוח שצריך לירות לו בין העיניים: "אנחנו היינו בזמנו יורים צרורות גם בדולפינים. יש לך שק של כמה טון דגים ואתה רואה שיירה של דולפינים הולכים אחריך, ובשביל לקחת דג לוקחים לך פתח של 10 מטר ברשת. ומה עם הפרנסה?". בביקור בבית שלו הוא ניגש למקפיא ומוציא חתיכת בשר עטופה בשקית ניילון ועליה הכיתוב "כריש". "זה מעדן, תן את זה לתינוק במקום להניק. נקי, לבן, יפה, בלי עצמות, אתה מוציא חתיכת סחוס מהאמצע וזהו", אמר.

כריש על הגב - כריש משותק

לעומת זאת, הדיירים באקווריום האילתי כל כך שבעים שלא מגרה אותם כלום. כך, מעולם לא עלה על דעתם לטעום את אביב לוי, המנהל המדעי של המצפה התת-ימי באילת. "לצערי המקרה באשדוד הוכיח כמו בכל הפעמים שבעצם הכריש הוא הקורבן. בעצם זה היה ניסיון של תפיסה של כריש, הוא התבצע לא נכון והדרך של כריש להגיד תעזבו אותי זה על ידי השיניים", טען.

מסתבר שבחוות הדגים באשדוד פיתחו תרגולת להוצאת כריש שחדר לכלוב. "מבודדים אותו בעדינות ותופסים אותו מהזנב בזהירות, וכמה צוללנים ומסובבים אותו. ברגע שהוא התהפך גמרנו, הכריש משותק", מספר הצוללן יורם קדש. "ברגע שהוא משותק אתה יכול ללטף אותו אתה יכול אפילו להניס לו את היד לפה והוא לא יעשה כלום".