ב"טבע" מבהירים: "נחליט על מספר המפוטרים רק אחרי בחינת המצב בחברה"

ענקית התרופות "טבע" הודיעה היום על פיטורים של כ-5,000 עובדים מכלל עשרות אלפי עובדיה בעולם - מהם צפויים להיות מפוטרים גם מאות מישראל. בראיון ל"שש" עם עודד בן עמי, הבהיר סמנכ"ל משאבי האנוש של החברה כי מהלך הפיטורין מתואם עם ועדי העובדים וההסתדרות, וייקבע לאחר בדיקת כלל אתרי החברה בארץ והעולם

מה עומד מאחורי מהלך פיטורי הענק ב"טבע" עליו הכריזה היום החברה? סמנכ"ל משאבי האנוש של החברה, איקה אברבנאל, הבהיר בריאיון לתוכנית "שש עם עודד בן עמי" כי מדובר במהלך מתוכנן - שיתנהל באופן מסודר, מאורגן - ובתיאום עם ועדי העובדים וההסתדרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בסוף 2012 הכרזנו על אסטרטגיה חדשה בחברה שמתאימה להיערכות לקראת השינויים בשוק העולמי, שבמסגרתה הודענו שאנחנו הולכים לקצץ 2 מיליארד דולר מהוצאות החברה", הסביר אברבנאל.

לדבריו, מאז הכריזה החברה על תוכנית הייעול התרחשו שני אירועים שתרמו להחלטה לפטר 10% מהעובדים של החברה בשנים הקרובות: "האיום על פקיעת הפטנט של הקופקסון (התרופה לטיפול בטרשת נפוצה) הוקדם למאי 2014 במקום ספטמבר 2015 - ומדובר בהקדמה משמעותית מאוד שאנו מתייחסים אליה בחומרה. בנוסף - היייתה שחיקה של מחירים במוצרים הגנריים ועלייה שכר שנבעה מהסכמים קיבוציים בכל העולם".

אברבנאל הסביר כי הליך הפיטורים הוא חלק מעוד 100 פרויקטים של התייעלות שמבצעת "טבע": "אנחנו פועלים ב-70 מדינות בעולם, יש לנו 74 אתרי ייצור ו-46 אלף עובדים. כעת אנחנו נכנסים לשלב התכנון של צעדי הייעול - ובכוונתנו לעבור אתר-אתר, מדינה-מדינה, לבדוק מה המצב בכל מפעל מהמנהלים ועד לעובדים ואז נחליט על מספר המפוטרים".

"800 מפוטרים ישראלים? המספר מופרך"

הליך הפיטורים מתואם עם ועדי העובדים (רויטרס)
סמנכ"ל משאבי האנוש של החברה הבהיר כי לא בטוח כלל שמספר המפוטרים הישראליים יעמוד על 800 - כפי שפורסם היום. "המספר הזה לא מבוסס על דבר. אנחנו נבדוק כל מפעל שלנו בישראל כמו בכל מקום בעולם ואז נחליט. בחלק מהאתרים יהיו יותר מפוטרים, בחלק פחות - ובחלק אפילו נוסיף כוח אדם", אמר אברבנאל.

אברבנאל הצהיר כי הנהלת "טבע" פועלת בשיתוף פעולה מלא עם ועדי העובדים וההסתרות בנושא הפיטורים הצפויים בשנים הבאות: "בחברה יש 11 ועדי עובדים, מערכת יחסי העבודה היא טובה מאוד. אנחנו רוצים לבצע תהליך כזה בוודאי בשיתוף פעולה איתנו. גם ליושבי ראש הוועדים יש אינטרסים ש"טבע" תמשיך להיות חזקה ומובילה גם בישראל. לכן נבצע את המהלכים יחד איתם וגם ההסתדרות מתואמת. ניכנס להליך הזה צעד צעד בצורה פתוחה, הוגנת ומאוד רגישה".