ביה"ח על תקרית ההזנה בחלב של נשאית HIV: "שמות התינוקות דומים"

בבית החולים "שניידר" מיהרו להסביר את המחדל החמור שאירע לפיו תינוק בן 4 חודשים המטופל במחלקת ילדים קיבל חלב מאם אחרת, נשאית HIV. "שמות הילדים מאוד דומים – וזה ככל הנראה מה שגרם לטעות", אמר מנהל מחלקת הילדים בחדשות 2

הדמיון בשמות התינוקות ככל הנראה הוביל למקרה החמור: זמן קצר לאחר שנחשף כי תינוק בן 4 חודשים המטופל במחלקת ילדים בבית החולים "שניידר" קיבל שלשום חלב אם שאוב השייך לאם לתינוק אחר המטופל במחלקה שהינה נשאית HIV, מנהל מחלקת הילדים בבית החולים הודה שמדובר בטעות - ומיהר להבהיר את העניין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לצערנו קורות טעויות", אמר פרופ' שי אשכנזי, מנהל מחלקת הילדים בביה"ח "שניידר" לחדשות 2. "אמצעי הזהירות הראויים ננקטו, ובבית החולים נבדוק שוב את מה שאירע". מנהל המחלקה גם הצביע אל מה שכנראה הוביל לבלבול. "שמות הילדים מאוד דומים - וזה כנראה מה שגרם לטעות", אמר. "שמות הילדים ושם האם מופיעים על החלב שנשאב מהאם, כך לכאורה לא אמורה הייתה להיות טעות". 

על אף המקרה החמור, פרופ' אשכנזי הבהיר כי הסיכון של התינוק להידבק באיידס לא גבוה. "הסיכון לילד נמוך מאוד, אבל לא רצינו לקחת סיכון ומיד כשהאירוע קרה נהגנו בשקיפות עם ההורים, במקצועיות ובמהירות ובדקנו את האם. גילינו שהיא נשאית של איידס - ומסתבר שהיא לא ידעה ואנחנו גם לא". לדבריו, ייתכן וניצלו חייה של האם בעקבות האירוע, וכעת היא צפויה לקבל טיפול. המקרה דווח למשרד הבריאות. 

מבית החולים נמסר כי סיכויי ההדבקה כתוצאה מהזנה חד פעמית מחלב אם של נשאית הינם מזעריים. "למרות סיכויי ההדבקה המזעריים, במיוחד לאור הימצאות חלב האם מספר שעות בקירור, פעולה אשר גורמת להרס הנגיף, יקבל התינוק טיפול מונע לאחר חשיפה, כמקובל", נמסר בהודעת בית החולים שניידר.

"הנהלת בית החולים מביעה צער עמוק על הטעות ומקיימת בדיקה מקיפה על מנת להפיק לקחים ולמנוע הישנות המקרה", נמסר. דיווח אודות המקרה הועבר למשרד הבריאות.