קופת חולים מכבי מכרה מידע רפואי על מבוטחים לחברת תרופות

ענקית התרופות האמריקנית "מרק" חתמה על הסכם חסר תקדים עם קופת החולים מכבי. במסגרת ההסכם תקבל "מרק" נתונים מתוך מאגר המידע הרפואי החסוי של שני מיליון ישראלים – מבוטחי מכבי תמורת 12 מיליון ש"ח. בקופת החולים מבטיחים: לא יזלוג מידע אישי

חברת התרופות האמריקנית "Merck" הודיעה לבורסה בארצות הברית על הסכם שחתמה עם קופת החולים מכבי, במסגרתו תשלם לקופה 12 מיליון שקלים - תמורת הזכות לקבל נתונים מתוך מאגר המידע הרפואי של הקופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קופת החולים מכבי מחזיקה באחד ממאגרי המידע הרפואיים הטובים, הממוחשבים והמתקדמים ביותר בעולם - שכוללים את הפרטים הרפואיים האישיים ביותר של שני מיליון המבוטחים. למאגר מידע ממוחשב מסוג זה יכולה להיות חשיבות עצומה לחברת התרופות, שיכולה ללמוד ממנו על יעילות התרופות שלהם לאורך זמן.

"ברגע שחברת תרופות מסחרית מקבלת מידע על שני מיליון מבוטחים, מי ערב שלא ידלפו גם פרטים פרטיים על מחלות וכל מיני דברים סודיים?", שואל עו"ד חיים קרויטורו, יועץ משפטי באגודה לזכויות החולה. "ברגע שחברת התרופות תקבל את המידע - אנחנו לא יודעים מה היא תעשה איתו הלאה".

גורמים בחברת Merck הדגישו כי ההסכם נחתם במסגרת מחקר בינלאומי עם מכוני מחקר מכל העולם וכי לישראל יש בו תפקיד מאוד חשוב. בחברה הבטיחו כי שום מידע אישי רגיש לא יזלוג.

מקופת החולים מכבי נמסר בתגובה: "הבחירה של Merck במכבי היא גאווה ישראלית של ממש. הגישה לבסיס הנתונים אפשרית רק לעובדי מכבי הרלוונטיים ובהתאם לדין ואין גורם חיצוני המקבל גישה כלשהי ואפילו חלקית אל הנתונים. מכבי תספק לחברת מרק רק סיכום מידע לגבי קבוצות מטופלים ולא מידע אישי כלשהו. כל מחקר מאושר בהתאם לחוק ולנהלי משרד הבריאות".

במשרד הבריאות למדו לראשונה על ההסכם רק עקב פניית חדשות 2 והבטיחו לבדוק את הנושא מול קופת החולים מכבי. כמו כן הוסיפו במשרד הבריאות: "לכאורה, עוד לפני הבירור עם קופת חולים מכבי, לא נוחה דעתנו מהסדר זה".