שני מדענים ישראלים מועמדים לפרס נובל ברפואה

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי שני חוקרים ישראלים בכירים מהאוניברסיטה העברית - פרופ' חיים סידר ופרופ' אהרון ריזן - הם מועמדים מובילים במרוץ לפרס היוקרתי. רזין וסידר, שזכו בעבר בפרס ישראל ופרסים מחקריים רבים נוספים, חוקרים את רצף ה-DNA ואת השתנותו

פרופ' סידר (מימין) ופרופ' רזין (האוניברסיטה העברית)

פרס נובל נוסף בדרך לישראל? סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי שני חוקרים ישראלים - פרופ' חיים סידר ופרופ' אהרון רזין - מועמדים מובילים לפרס נובל ברפואה, על מחקרם בתחום רצף ה-DNA. הזוכים יוכרזו באופן רשמי ב-7 באוקטובר ויקבלו פרס של כ-1.25 מיליוני דולרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שני החוקרים הישראלים הבכירים, מהאוניברסיטה העברית בירושלים, זכו בעבר בפרס וולף על מחקרם (בשנת 2008), ואף זכו בעבר בפרס ישראל. סידר ורזין חוקרים, יחד עם עמיתם הסקוטי אדריאן בירד, שינויים ברצף ה-DNA הנובעים מתהליך המתיליזציה - תגובה כימית בה מצטרף מתיל לרצף הגנים. השינוי ברצף עשוי להוביל למחלות ולפגמים.   

פרופ' חיים (האוורד) סידר, בן ה-70, נולד ולמד בארצות הברית עד לשנות השבעים. לאחר עלייתו לארץ, הצטרף לבית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים. סידר זכה בשנת 1999 בפרס ישראל בחקר הביולוגיה, ובפרס וולף (יחד עם רזין) בשנת 2008.

בשנת 2009 זכה סידר בפרס א.מ.ת במדעי הטבע, וכמו כן זכה בפרס גרדנר ופרס רוטשילד. פרופ' סידר הוא אביו של במאי הקולנוע יוסף סידר, שביים בין השאר את הסרט המצליח "הערת שוליים", שעסק בתחרות בין אב לבנו על רקע הענקת פרס ישראל.

פרופ' רזין בן ה-78 זכה בפרס ישראל  לביולוגיה בשנת 2004. רזין חבר גם הוא בסגל בית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית, וחוקר את ה-DNA במשך שנים רבות, יחד עם פרופ' סידר ועמיתים נוספים.