צפו: מחפשים נפט ברמת הגולן

חוץ מסלעי בזלת, מים והרבה סכסוכים פוליטיים - יש אנשים שמאמינים שיש דבר נוסף ברמת הגולן: הזהב השחור. משקיעים אמריקנים מחפשים באמצעות חברה ישראלית סימנים להימצאות הנוזל באזור, בתקווה לסייע למשק האנרגיה בישראל. הבעיה: על פי החוק הבינלאומי כל אוצר טבע שיימצא ברמה - שייך לסוריה

האם מתחת לסלעי הבזלת של רמת הגולן מסתתרים מרבצי נפט? משקיעים אמריקנים מאמינים שכן, והם משקיעים כסף רב בתשתית לחיפוש הזהב השחור במעלה הרמה. "אנחנו עושים בדיקות גיאותרמיות כדי למצוא נפט בתוך שטח הקרקע", אמר אחד מהם, קייל קמפבל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בגולן כבר מצאו מאגרי מים תת-קרקעיים ענקיים, מחצבים של בזלת ואף ייצרו חשמל מהרוח. עכשיו, בפעם הראשונה, מנסים לחפש גם נפט. השר לשעבר אפי איתם הוא יו"ר אפק, חברה לחיפושי נפט. "אנחנו מאמינים שיש פה פוטנציאל משמעותי", אמר. "בגלל זה אנחנו פה עוסקים בחיפושים בצורה הכי מקצועית".

"הטכנאים מותחים כבלים חשמליים לאורך קילומטרים, והם משדרים גלים חשמליים לתוך האדמה. כל המידע מגיע לקופסא שהביאו במיוחד מאמריקה. הקופסא היא יודעת בסוף לנתח ולומר אם מה שיש בתוך האדמה של רמת הגולן זה רק מים, או כמו שהמשקיעים מקווים - גם נפט", הוסיף השר לשעבר.

על פי החוק הבינלאומי - הנפט שייך לסוריה

ד"ר יובל בר טוב, הגיאולוג ראשי של חברת אפק, משוכנע שהם לא עובדים לחינם: "יש אינדיקציות חיוביות, אחרת לא היינו באים. יש לנו מודל גיאולוגי שמבוסס על מה שעשו פה עם המודל שלנו וזה הסיבה שבאנו לרמת הגולן. אנו מבינים שלפחות בחלק מהמקומות פה יש נפט".

החיפושים ברמת הגולן, השבוע (חדשות 2)
כבר בשנות ה-80 מצאו בטעות נפט בגולן כשבכלל קדחו בחיפוש אחר מים - עכשיו המטרה היא לבדוק כמה עמוק שוכב הנפט ואם זה כלכלי להוציא אותו. בעוד כחודש יסתיימו הבדיקות האלקטרו-מגנטיות ואז יוחלט איכן בדיוק לקדוח. המשקיעים כבר התחייבו לממן שלושה קידוחים ראשונים לעומק של כ-2,000 מטרים, כל אחד בעלות מוערכת של כשני מיליון דולר.

לכולם ברור שאם משהו ימצא בקרקע בסוריה השכנה ידרשו אותו - על פי החוק הבינלאומי הגולן הוא שטח כבוש השייך לסוריה, ולמדינה הכובשת אסור לנצל את משאבי הטבע שלו לצרכיה.