יום כיפור: מהחמים ביותר משנת 1963

הצום והחום: בשירות המטאורולוגי מזהירים מפני גל חום חריג ליום כיפור הקרוב. משרד הבריאות מפרסם היום אזהרה והמלצות רשמיות. כמה חם יהיה וכמה זה נדיר? צפו בתחזית המעודכנת לימי הצום

על גל החום הצפוי בסוף השבוע עוקבים בכל ארגון העוסק בחיזוי בימים אלה. השירות המטאורולוגי התריע היום על גל חום משמעותי. לרוב, לא נוהגים בשירות המטאורולוגי לשבור את שגרת התחזיות הלאקוניות עם אזהרות מיוחדות. אולם בשיחה עם חדשות 2, מסבירים בבית דגן כי הפעם מדובר בחום שלא הרגשנו עדיין הקיץ, שנופל בדיוק על ימי הצום, ועל-כן בחרו להדגיש את הסכנות הטמונות בו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במחלקת האקלים, בה נשמרים תיעודים מטאורולוגיים מזכירים את השנים 2002 ו- 1988,שרק בהן שררו תנאי חום המשתווים לאלו הצפויים בשישי ושבת. מכך עולה כי ימי הצום יהיו מבין החמים ביותר ב- 50 השנים האחרונות. 3 אירועי שרב כאלה בתקופה של 50 שנים, משמעותם הסתברות של 6% בלבד לקבלת תנאים אלה בתאריכי צומות יום הכיפורים.

ההערכות מדברות על טמפרטורות שינועו סביב 34-35 מעלות בשפלה, ו-33-32 מעלות בקרבת החוף. בהרים יגיעו הטמפרטורות ל- 33-36 ובדרום רמת הגולן ובבקעת הירדן צפויות כ- 40 מעלות בימים שישי ושבת. בצפון מערב הנגב 34-36 מעלות, ואילו באילת יאמירו הטמפרטורות בסוף השבוע ל-42-44 מעלות.

גם בשעות הערב והלילה החום יורגש, אך מכיוון שהלילות מעט ארוכים יותר וטמפרטורת המים ירדה מעט מאז שיא הקיץ, צפויות טמפרטורות סבירות בשעות הלילה.

הסיבה לחימום היא שקיעתו של אוויר חם ויבש מגובה רב באטמוספירה עקב התפתחות לחץ אוויר גבוה באזורנו. עובדה זו תביא למזג אוויר חם מאוד בהרים וגם ליובש במרבית אזורי הארץ. למעט קילומטרים ספורים מקו המים שבהם צפויה לחות גבוהה, ברוב אזורי הארץ יימדדו ביום שישי 20%- 40% לחות. יש לציין כי גלי חום קיציים כאלה אינם נדירים בקיץ וחוזרים כל שנה, לרוב בחודשים יולי ואוגוסט, כך שהטמפרטורות עצמן אינן נדירות לעונת הקיץ - לא כך לגבי יומי הצום.

משרד הבריאות פרסם אזהרה בעקבות החום הצפוי

בעקבות אזהרת השירות המטאורולוגי, במשרד הבריאות פרסמו היום אזהרה מפני חום כבד. הציבור, ובפרט קשישים וחולים במחלות כרוניות מתבקשים להישאר במקומות סגורים ומוצלים, לשהות בחללים ממוזגים ולהימנע מפעילות גופנית מיותרת. אף כי מדובר בימי צום, ואולי דווקא בשל כך, מדגישים במשרד הבריאות את החשיבות בהקפדה על שתיית מים בתנאי החום.

הפעם האחרונה שבה נרשמו טמפרטורות גבוהות ביום הכיפורים הייתה בשנת 2005, בה נרשמו 32-33 מעלות בחוף ובהרים. השנה כאמור, צפוי חום חריג יותר. אגב, בשנת 1965, שררו בירושלים רק 21 מעלות ובבית דגן מייצגת את מישור החוף 27 מעלות. היום נראה שאפשר רק לחלום תנאים כאלה לכבוד הצום המתקרב.