השאלה היומית: מדוע לא מצליחים לעצור את התפשטות נגיף הפוליו?

נגיף פוליו פראי התגלה אתמול לראשונה גם במערכת הביוב של ירושלים. עקב כך, שאלנו את ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות הפרופ' איתמר גרוטו, מדוע בעצם לא מצליחים לעצור את התפשטות הנגיף? האם הוא יכול להגיע גם למקומות נוספים ברחבי הארץ והאם משרד הבריאות מתכוון לחסן את הילדים גם בבתי הספר?

מדוע לא מצליחים לעצור התפשטות הנגיף? (חדשות 2)

 נגיף פוליו פראי התגלה אתמול לראשונה גם במערכת טיהור השפכים של ירושלים - מה שמעיד על כך שנגיף הפוליו ממשיך להתפשט ברחבי הארץ גם לאחר שהחל מבצע החיסון הארצי נגד הנגיף. לאור הממצא המטריד, פנינו לראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, הפרופ' איתמר גרוטו ושאלנו מדוע המדינה לא מצליחה לבלום את התפשטות הנגיף והאם הוא עשוי להתגלות גם במקומות נוספים ברחבי הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול נודע שהנגיף התגלה גם במערכת טיהור השפכים של ירושלים. מדוע בעצם לא מצליחים לעצור אותו?

עצירת נגיף הפוליו הפראי המתפשט ברחבי הארץ היא תהליך ממושך. לא ניתן לעצור את הנגיף בבת אחת כיוון שלא מחסנים את כלל אוכלוסיית היעד ביום אחד. הכיסוי החיסוני עדיין לא מספק, ולכן הנגיף ממשיל להתפשט - והוא יכול להתגלות בכל מקום בארץ.

איך יודעים שמקור הנגיף שהתגלה בירושלים אינו בהפרשות של ילדים שחוסנו בחי המוחלש?

בבדיקות שאנו עורכים במשרד הבריאות אנו יודעים להבחין אם הנגיף שהתגלה במערכות לטיהור שפכים הוא פראי או חי מוחלש. מטבע הדברים, במי הביוב ישנם נגיפים חיים מוחלשים כיוון שילדים שחוסנו במבצע החיסונים מפרישים אותו והוא עובר למערכות טיהור השפכים. עם זאת, הנגיף הפראי הוא המסוכן - ומפני התפשטות שלו אנו חוששים.

האם על תושבי ירושלים למהר ולהתחסן עקב גילוי הנגיף במערכות הביוב של העיר?

תושבי הבירה צריכים לחסן את ילדיהם בדיוק כמו שיתר תושבי הארץ צריכים - הנגיף מתפשט כל עוד מבצע החיסון לא הושלם, ויכול להתגלות בכל מקום. טיפות החלב פתוחות וחיסון שתי הטיפות ממתין לילדים עד גיל 9 שעדיין לא חוסנו.

כמה ילדים התחסנו מתחילת המבצע? האם יש אזורים שבהם קיימת התנגדות גדולה יותר לחיסון?

720 אלף ילדים התחסנו מתחילת המבצע ועד השלב הזה. במשרד הבריאות מרוצים מהקצב אבל מדגישים שזה עדיין לא מספיק - וכי על כלל אוכלוסיית היעד להתחסן כדי למנוע התפשטות של הנגיף. באזור גוש דן אנחנו מזהים התנגדות רבה יותר מבמקומות אחרים לחיסון - בערך 40% מהילדים שם התחסנו - זאת ככל הנראה עקב אדישות של ההורים לפיה הסוגיה הזו "לא נוגעת להם" - או להפך: עקב מודעות גבוהה הרבה יותר לנושא וקבלת מידע לפיו החיסון "מסוכן" לכאורה.

האם משרד הבריאות יורה על מבצע חיסון נגד פוליו גם בבתי הספר?

עדיין לא התקבלה החלטה האם לפתוח במצבע חיסונים בבתי הספר לאחר החגים. בשלב זה קיים עדיין עומס בתחנות טיפות חלב בכמה מוקדים ברחבי הארץ. משרד הבריאות צפוי לשלוח בקרוב מכתב למיליוני הורים ברחבי הארץ בקריאה לחסן את הילדים נגד נגיף הפוליו.