חולים מונשמים ללא השגחה בבית החולים

העומס הגדול בבתי החולים הציבוריים בישראל הוא אחת מהבעיות החמורות ביותר. באיכילוב שבתל אביב מופנים חולים מונשמים במצב קשה למחלקות פנימיות בגלל העומס הזה ובשעות הערב הם נשארים ללא השגחה, בניגוד להנחיות. צפו בתיעוד שצילם בנו של אחד המאושפזים. איכילוב: "האירוע מתוחקר על ידי ההנהלה"

החולים המונשמים שמצבם מוגדר קשה אמורים היו להתאשפז בטיפול נמרץ באיכילוב תחת השגחה קפדנית. אבל במחלקת הטיפול הנמרץ אין מספיק מיטות פנויות בגלל העומס, אז הם שוכבים במחלקה פנימית רגילה. התוצאה: אלה מהם שבסכנת חיים - נותרים ללא השגחה. נוסף על כך ובניגוד להנחיות - אין אף אחות אחת במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

י' תיעד את הנעשה במחלקה פנימית ו' באיכילוב לפני ארבעה חודשים, כשאביו אושפז שם במצב קשה כשהוא מונשם, לאחר שלא היה עבורו מקום בטיפול נמרץ. לטענת י', בשעות הערב האחיות משאירות את החולים ללא השגחה צמודה. בתגובה, הוא החליט לנקוט צעד חריג ולצלם את הנעשה במקום.

"יש שם בצד שמאל חולה במצב קשה", נשמע קולו של י' בתיעוד, "המוניטורים שלה מצלצלים. כלום. התעלמות מוחלטת. כבר 2:31 (לפנות בוקר). יכול להיות אסון עכשיו במחלקה. כלום. שום דבר".

המחלקה נטושה (חדשות 2)

בריאיון לחדשות 2, הוסיף י' ואמר כי "המשפחות לא יודעות מה שקורה בשעות הערב, שיש משמרת קטנה ואין אחיות ואין רופאים שנמצאים בשטח". במשך חצי שעה הוא תיעד את המחלקה הנטושה, את החולים שקוראים לעזרה והתרעות אחרות שרק ממחישות כמה חמורה היא נטישת החולים המונשמים, שמתוך רפלקס מנסים מדי פעם לנתק מעצמם את צינורות ההנשמה וההזנה שמחוברים לגופם - וזה עלול להיגמר במוות.

בית החולים איכילוב: "האירועים יטופלו בחומרה"

אביו של י' אושפז במקום כשהוא סובל מזיהומים קשים ופצעי לחץ במצב קשה. בשלב מסוים בלילה אחד, הפכו נשימותיו למהירות וכבדות. בנו י' נלחץ וניגש לרופא התורן במחלקה לבקש עזרה, אלא שזו התשובה שקיבל מהרופא התורן: "אין לי דרך להוריד את הנשימות המהירות. אין דרך. לא אני בדקתי אותו, אני אעביר את זה לרופאים שבדקו אותו והם יעשו את זה".

חשוב להדגיש כי האחיות במחלקות הפנימיות באיכילוב עובדות תחת עומס רב, וישנם במחלקה עוד עשרות חולים נוספים שדורשים טיפול. בתיעוד של י' ניתן לראות אחות שנכנסת לחדר לאחר עשר דקות שבהן החולים המונשמים היו לבדם ומגלה כמה מהם שזקוקים לעזרה.

מבית החולים איכילוב נמסר בתגובה: "על פי נהלי בית החולים, נדרשת נוכחות תמידית של אחות בחדר טיפול מוגבר. האירוע המצולם ואירוע דומה נוסף שהובא לידיעתנו, מתוחקרים כעת על ידי הנהלת בית החולים. למרות מצוקת האחיות, הם יטופלו בחומרה לבל ישנו".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי הוא "הורה לבדוק את העניין במלוא הרצינות המתבקשת".