קיץ 2013 - הקיץ הנוח ביותר ב-16 השנים האחרונות

בשירות המטאורולוגי סיכמו את הקיץ כולו וקבעו כי העונה הנוכחית הייתה הנוחה ביותר בתיעוד האקלימי מאז שנת 1997 - בלי גלי חום משמעותיים וללא טמפרטורות גבוהות במיוחד. אז אם סבלתם, תדעו שיצאנו בזול

קיץ נוח במיוחד. אילוסטרציה (גלעד שלמור)

חום יולי-אוגוסט מאחורינו, ועכשיו כבר אפשר לקבוע - הקיץ הזה לא היה נורא כל כך. ואם רוצים להיות מדויקים - בשירות המטארולוגי קבעו כי זה היה הקיץ הנוח ביותר בתיעוד האקלימי מאז שנת 1997, כלומר מזה 16 שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חודש אוגוסט שהסתיים אתמול לא הביא עמו גלי חום משמעותיים, והסתכם כחודש קיצי מממוצע בו הטמפרטורות בהרים ובמישור החוף היו קרובות לממוצע. בבית דגן, המייצגת את אזור החוף, נרשמה טמפרטורה ממוצעת באוגוסט של 32.4 מעלות ובירושלים נמדדו 30.3 מעלות - ערכים הקרובים מאוד לממוצע החודשי. 

מאפיין נוסף של הקיץ הנוכחי הוא היעדר שינויים משמעותיים מיום ליום. מזג האוויר "שכפל את עצמו" במשך חודשיים, ולא נרשמו טמפרטורות חריגות. בירושלים לדוגמה, הטמפרטורות לא עברו את רף 33 המעלות במשך כל הקיץ, מה שלא קרה מאז קיץ 1991, בו הטמפרטורה העולמית כולה ירדה בשיעור של כמה עשיריות המעלה בעקבות התפרצותו של הר הגעש "פינטובו". האפר שנפלט באמצע יוני באותה שנה, מהר הגעש העצום שבפיליפינים, גרם להקטנה בקרינת השמש ולקיץ נוח באזורנו.

למרות הציפיות - הפתעה נעימה

בסוף עונת האביב פרסמו בשירות המטאורולוגי לראשונה תחזית עונתית לחודשי הקיץ, המבוססת על מודל ממוחשב. בתחזית זו נקבע כי קיים סיכוי של 65% לקיץ חם מהממוצע. עם זאת, השנה טמפרטורת מי הים התיכון לא עברה את 30 המעלות.

ההפרש הקטן תרם רבות לאווירה הנוחה ששררה בארץ. כיום, אפשרויות החיזוי של טמפרטורת פני הים מוגבלות מאוד, ולמעשה לא ניתן לדעת מה גורם להבדלים אלה בין עונה לעונה.

אז למרות שבימים הקרובים הקיץ ישלוט והחום עוד יורגש, על פי התחזית לסוף השבוע מסתמן מזג אוויר בעל מאפיינים של עונת מעבר - כך שבקרוב נתחיל להריח את הסתיו.