עומסים במחלקות בבתי החולים: "המצב בלתי נסבל"

במערכת הפוליטית מתחו היום ביקורת על העומסים הגדולים בבתי החולים ברחבי הארץ, שנוצרת מדי חורף. שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן, שעד לא מזמן הייתה אמונה על המערכת, תקפה את נתניהו: "בתקציב שהיה אמור לעבור, הקצינו עוד 3 מיליארד שקלים למערכת. הצפיפות בלתי נסבלת". יו"ר האופוזיציה הרצוג: "מערכת הבריאות קורסת"

"הצפיפות בבתי החולים בלתי נסבלת". ארכיון (חדשות 2)

 ביקורת נוקבת במערכת הפוליטית על הצפיפות והדוחק בבתי החולים: כמדי חורף, מצטברים במרכזים הרפואיים ברחבי הארץ מאושפזים רבים מאוד, מה שגורם לנסיקה באחוזי התפוסה במחלקות המיון והמחלקות הפנימיות, לעתים גם של מאות אחוזים וחולים רבים המבקשים לראות רופא בהקדם, נאלצים לחכות שעות בבתי החולים. בשיאה של מערכת הבחירות, על רקע המצב הקשה בבתי החולים - הפוליטיקאים יוצאים לקרב האשמות.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שרת הבריאות לשעבר ח"כ יעל גרמן, שעד לא מזמן הייתה אמונה על מערכת הבריאות, מתחה הבוקר ביקורת על הצפיפות הגדולה שנוצרה בימים האחרונים בחדרי מיון ברחבי הארץ: "הצפיפות הבלתי נסבלת בחדרי המיון ובמחלקות האשפוז בכל חורף היא קטסטרופה ידועה מראש. בחורף קל, המצב קשה - ובחורף קשה, המצב בלתי נסבל".

"מדינת ישראל היא המדינה הצפופה ביותר מבחינת אשפוז בבתי החולים. כמו בכל בעיה אקוטית ונמשכת, הפתרון צריך להיות שורשי". לדבריה, הוועדה שבראשה עמדה מתוקף תפקידה, המליצה על שיפור המצב בחדרי המיון: "בתקציב 2015 היינו אמורים להעביר עוד 3 מיליארד שקלים למערכת הבריאות, שיועדו בין השאר לחיזוק חדרי המיון".

"מערכת הבריאות שלנו קורסת בהתמדה כבר שנים, מבלי שנתניהו נקף אצבע כדי לשנות", תקף יו"ר האופוזיציה ומפלגת המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג. "כל מי שמגיע לבדיקה, שמחכה בתור לניתוח מציל חיים, שצריך רופא לילדיו או להוריו - יודע בדיוק על מה אני מדבר. התמונה שמתקבלת הבוקר מחדרי המיון השונים היא עוד חותמת לכישלון, לחידלון, לניתוק ולחוסר האכפתיות של נתניהו".

מחכים שעות ארוכות לטיפול רפואי (AP)

גם במפלגת "כולנו" הגיבו בחריפות למצבה של מערכת הבריאות: "בזמן שהמפלגות הגדולות עוסקות במחזור בקבוקים, אזרחי מדינת ישראל שוב נפגעים מההזנחה הממשלתית. אנו קוראים לסגן שר הבריאות, צחי הנגבי, לטפל בדחיפות בנושא".

"זכות היסוד הבסיסית ביותר לאדם בישראל היא הזכות לקבל שירותי רפואה ובריאות באיכות ראויה, אמינה, זמינה ונגישה וללא קשר ליכולתו הכלכלית של האזרח. אנו נפעל להחזרת משקלה של הרפואה הציבורית בישראל למקום הראוי לה", הוסיפו במפלגה.

מחכים שעות לראות רופא

במחלקות המיון והמחלקות הפנימיות במרכזים רפואיים רבים נרשמת תפוסה גבוהה במיוחד - וחולים רבים שהגיעו לבתי החולים נאלצו להמתין שעות ארוכות למענה רפואי, לעתים מחכים אפילו בין 10 ל-20 שעות.

בבית החולים שיבא שבתל השומר התפוסה גבוהה בין 300 ל-400 אחוזים ממה שחדר המיון אמור להכיל, בבית החולים רמב"ם בחיפה מדובר על יותר מ-200 אחוזי תפוסה. בבית החולים פוריה בטבריה עומדת התפוסה על 100 אחוזים וגם שם המחלקות עמוסות.

"עצרו את התקציבים למערכת". השרה לשעבר גר (פלאש 90)

בביה"ח איכילוב בתל אביב התפוסה עומדת על 115% - שם נערכו מראש לאפשרות של עומסים. במקום הוסיפו מחלקה פנימית נוספת שמטרתה להפחית את העומס מאלה הקיימות.

ולא רק חדרי המיון מלאים - גם המחלקות הפנימיות, שם מאושפזים בעיקר מבוגרים הסובלים ממחלות שונות - בבית החולים רמב"ם כשליש מהמאושפזים הם מעל גיל 76. בבית החולים וולפסון בחולון התפוסה במחלקה הפנימית עומדת על 130%, ובמחלקות הפנימיות בהלל יפה שבחדרה עומדת התפוסה על 145%, אולם מהמרכז הרפואי נמסר כי מדובר על עומס גבוה רק במעט מהרגיל.

בהכנת הידיעה השתתפו עזרי עמרם ואלון שני