אם לילדה חולת סרטן חוששת: "חיסון הפוליו מסכן את בתי"

שנתיים וחצי לא פקדה בת 9 את ביה"ס בשל לוקמיה. בעוד שבוע וחצי היא אמורה הייתה לחזור לכיתה, אך החיסון שמקבלים חבריה מסכן אותה. והיא לא לבד. מנכ"ל מש' הבריאות: כל מקרה לגופו,יש להתייעץ עם הרופא המטפל

המבצע לחיסון כל ילדי ישראל נגד נגיף הפוליו אמנם יצא אתמול (א') לדרך, אך יש ציבור שלם בישראל שעבורו החיסון הזה עלול להוות סכנת חיים של ממש. אם לילדה חולת לוקמיה סיפרה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי לבתה, בת התשע, אסור לבוא במגע עם אף ילד שחוסן בנגיף החי-מוחלש - מחשש לחייה, ולכן היא לא תוכל לחזור בשבועות הקרובים לבית הספר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בביקור אצל האונקולוג המטפל בבתה נודע ל-י', תושבת ממרכז הארץ, כי לבתה נשקפת סכנה אם תגיע לבית הספר בעוד כשבוע וחצי, עם פתיחת שנת הלימודים. הסיבה: מערכת החיסון שלה חלשה כל כך שאם יעבור הנגיף החי-מוחלש אל גופה מחבריה, היא עלולה לקרוס, כך לדבריה.

"אסור לבתי לשהות בקרבת ילדים שחוסנו או אנשים שבאו איתם במגע במשך למעלה משבועיים", הדגישה. "אנחנו לא יודעים מי מהילדים או האחים שלהם חוסן ומתי. זה מהווה עבורנו סיכון גדול. הילדה שלי ושאר הילדים החולים במחלות אונקולוגיות בבעיה גדולה. מסכנים את היקר לנו מכל".

לטענתה, משרד הבריאות "החליט לחסן את כולם בנגיף המוחלש ולא זה המומת - ואף לא טרח לרכז את כל החיסונים בזמן מסודר אחד דרך מוסדות החינוך". האם המודאגת הוסיפה כי בשל כך - לא תוכל בתה להגיע לבית הספר עם פתיחת שנת הלימודים. "גם בתי הקטנה יותר לא תוכל ללכת לבית הספר מחשש שתישא עמה את הנגיף הבייתה. זו שערורייה".

דרושה מסגרת

בבעיה הזו נתקלים הורים לילדים חולים רבים אחרים, וגם מבוגרים, שהמערכת החיסונית שלהם חלשה. ל-י' לא ברור בכלל מתי תוכל לשלוח את בתה לבית הספר, מתי יסתיים חיסונם של כל הילדים ומתי הסיכון לבתה ייפחת.

י' אומרת כי הוא חוששת לצאת עם בתה מהבית לכל מקום. "אפילו לסרט אני לא יכול לקחת אותה, עכשיו כשכולם מסביב מתחילים להתחסן", היא אומרת. היא דורשת ממשרדי החינוך והבריאות למצוא פתרון, מסגרת מתאימה לביתה.

ממשרד החינוך נמסר: "משרד החינוך יפעל בהתאם להנחיות משרד הבריאות".

ממשרד הבריאות נמסר כי "הוצאו הנחיות מקצועיות לרופאים בנושא. אם הילדה קיבלה שלושה חיסונים מסוג IPV (חיסון מומת) היא מוגנת. אם לא - אז יש להשלימם ואז ניתן יהיה לחזור למסגרת החינוכית".

רוני גמזו מנכ"ל משרד הבריאות אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "רוב הילדים בעלי מערכת החיסון החלשה מקבלים את השלמת הלימודים לאו דווקא בתוך בתי הספר אלא בבתי החולים. כל מקרה יצטרך להיבדק לגופו, ויש להתייעץ עם הרופא המטפל".

גורם במשרד החינוך אמר לחדשות 2 באינטרנט כי החשש של בעלי מערכת חיסון חלשה מופרז, וכי המשרד יפיץ, כנראה עוד במהלך היום, הנחיות ברורות בנושא.