אם לארבעה: "לחסן זו טעות, יש להקים ועדת חקירה"

בבוקר בו נפתח מבצע החיסונים הארצי נגד נגיף הפוליו, יש מי שטוען שמדובר בטעות קשה: שירי גורמן, אם לארבעה, קוראת שלא לחסן את הילדים מתחת לגיל 9 נגד פוליו עקב הסיכונים שבחיסון. "משרד הבריאות העביר אינפורמציה סותרת, האמון שלנו כהורים נפגע". מנכ"ל משרד הבריאות בתגובה: "החיסון בטוח"

חיסון נגד פוליו. לחסן או לא? (רוני מרדכי)

הורים של כמיליון ילדים צפויים לפקוד החל מהבוקר את תחנות טיפות החלב כדי לחסן את ילדיהם מפני נגיף הפוליו, אלא שיש הורים שחושבים שמדובר בטעות קשה: שירי גורמן, אם לארבעה שלא חיסנה את ילדיה בנגיף המומת נגד פוליו, קוראת להורים שחיסנו את ילדיהם בנגיף זה שלא לחסן את ילדיהם בנגיף החי המוחלש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענתה של גורמן, שהתארחה הבוקר בתוכנית "הבוקר של קשת", רק במדינות עולם שלישי ניתן חיסון מבלי שקיים מחקר קליני שמעיד על בטיחותו. "המבצע הזה לא נכון ולא הגיוני ולא היה עובר - לא בארה"ב ולא באירופה. רק במדינות עולם שלישי מקבלים חיסון ללא מחקר קליני. זו טעות לחסן את הילדים כי לא מודעים לסיכונים", הזהירה גורמן.

המדריך המלא: כל השאלות והתשובות על מבצע חיסוני הפוליו שיצא היום לדרך

לדבריה, על האמהות שמגיעות היום לחסן את ילדיהן נגד נגיף הפוליו לדעת כי הן למעשה תורמות להתפשטות הנגיף. "מחסנים את הילדים שלהן בנגיפים חיים מוחלשים שעלולים להתפזר בארץ - ולפגוע באוכלוסיות שמערכת החיסון שלהם היא חלשה", טענה האם. "באות אליי אימהות שאומרות לי שהן נאלצות להרחיק את הנכדים מהסבא והסבתא שלהם רק כי הם מושתלי כליה", הוסיפה.

גורמן קוראת למדינה להקים ועדת חקירה לאור התנהלות "מרושלת" של משרד הבריאות בנושא החיסונים נגד הפוליו - כך לטענתה. "בשבועיים האחרונים, הסתירות הפנימיות גורמות לנו להבין שצריך לקרוא לועעדת חקירה כי האמון שלנו כהורים נפגע".

מנכ"ל משרד הבריאות: "החיסון בטוח"

"החיסון בטוח". פרופ' גמזו (חדשות 2)
מנכ"ל משרד הבריאות הפרופ' רוני גמזו הגיב לדבריה של גורמן וטען כי היא מטעה את הציבור - וכי דבריה אינם נכונים. "אין כל דיסאינפורמציה משרד הבריאות נתן כל מידע אודות החיסון בתקופה האחרונה - והוא בטוח וניתן במדינות מוכרות", אמר פרופ' גמזו.

לדבריו, הוא נוסה על למעלה מ-800 מיליון פרטים בעבר וכי הוא לא מסכן את המתחסנים באופן בו הוא ניתן בישראל. "רק ילדים שמחוסנים כבר בנגיף המומת הם אלה שיכולים להתחסן בנגיף החי המוחלש, ולכן הם מוגנים לחלוטין ואין מה לחשוש", סיכם פרופ' גמזו - וקרא להורים להגיע היום לתחנות טיפות החלב ולחסן את ילדיהם.