מבצע הפוליו: "המצב מחייב לחסן"

בריאיון למהדורת "סוף השבוע", קרא מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו להורים שלא לחשוש ו"להביא את הילדים להתחסן". הוא הוסיף, כי הנגיף נצפה בדגימות שנערכו בפאתי אזור המרכז. "זה אתגר, אבל נעמוד בו"

מחר (א') ב-08:00 יחל מבצע החיסונים הארצי נגד הפוליו וכמיליון ילדים עד גיל 9 יאלצו לקבל את החיסון לפי החלטת משרד הבריאות. מנכ"ל המשרד, פרופ' רוני גמזו, סיפר בריאיון ל"מהדורת סוף השבוע" על השיקולים שהביאו למבצע החיסונים הנרחב ועל האופן שבו הוא הולך להתנהל. הוא אף הפציר בהורים: "הביאו את הילדים - זה חשוב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ממחר כל טיפות החלב במדינת ישראל - כאלף במספר - ייפתחו וימתינו להורים וילדיהם שיגיעו לקבלת החיסון", פתח פרופ' גמזו את דבריו. "החיסון יינתן לילדים שכבר מחוסנים נגד המחלה, כך שאין להם שום סיכון. להורים המודאגים אנחנו אומרים: לקחנו את ההחלטה בצורה שקולה".

"נעמוד באתגר". פרופ' גמזו (חדשות 2)

מנכ"ל משרד הבריאות הוסיף, כי בבדיקות שנערכו נלקחו דגימות של הווירוס, שהתפשט באזור הדרום ואף הגיע לפאתי המרכז. "המצב מחייב להרחיב את מבצע החיסונים", אמר, והדגיש כי הנגיף עדיין אינו קרוב להכחדה. "רואים אותו עדיין במתקני טיהור השפכים, אבל אנחנו נשלים את הפעולה. הוא עובר בין אנשים בתוך גבולות מדינת ישראל". פרופ' גמזו אמר, כי רק אחרי שזיהו במשרד הבריאות כי ישנם נשאים אירעיים של הווירוס בתוך אזור הדרום - הוחלט על מבצע החיסונים. "זה אתגר, אבל נעמוד בו", סיכם.

שרת הבריאות: "חדר לטריטוריה של מדינת ישראל אויב"

 בשבוע שעבר, בעקבות ההחלטה שהתקבלה במשרדה על הרחבת מבצע החיסונים נגד הפוליו לכל הארץ, התארחה שרת הבריאות יעל גרמן באולפן "פגוש את העיתונות" והתייחסה לסיבות שהביאו לנקיטת הצעד.

"חדר לטריטוריה של מדינת ישראל אויב", הדגישה. "הפוליו הוא אויב ואנחנו נלחמים בו מלחמת חורמה כדי שהוא לא יחזור לישראל". לדברי שרת הבריאות, בישיבה השתתפו למעלה מ-40 מומחים, וירולוגים, רופאי ילדים ואימונולוגים - שדנו למעלה מארבע שעות וחצי במצב ובדרכי הפעולה.

"יש לנו נתונים שאספנו ממכוני טיהור השפכים ושלחנו דגימות למעבדות בחו"ל כדי לדעת מה היקף התופעה", הסבירה השרה גרמן. "גילינו שיש לנו כמה אלפי נשאים ארעיים שנושאים את הנגיף - בעיקר בדרום הארץ". היא ציינה, כי הנגיף עצמו "הוא מאוד חכם והוא 'נע מתחת לרדאר'".

"עושים הכל כדי שהמחלה לא תחזור". גרמן (חדשות 2)

"עושים הכל כדי שהמחלה לא תחזור"

שרת הבריאות אמרה כי לא ניתן לדעת מתי הנגיף חודר לגוף ומתי הוא פוגע. "זה רק עניין של זמן שהנגיף, שנמצא בגופו של אדם מחוסן - יפגוש אדם שאינו מחוסן", הבהירה את ההחלטה לחסן ילדים בכל הארץ.

השרה ציינה כי חשש נוסף הוא שהחיסון בגופם של מבוגרים שכבר התחסנו בעבר ייחלש - ואז המחלה עלולה לחזור - במגע עם נשא של הנגיף והידבקות. "יש לזכור כי מאז 1988 ועד היום לא הייתה לנו מחלת פוליו ואנו עושים הכל כדי שגם לא תהיה".