בעיצומו של מבצע הפוליו: צה"ל מזרים שפכים מסוכנים לנחל

בעוד המאבק בנגיף הפוליו בשיאו, עמותת מלר"ז חושפת תמונות לפיהן ממשיכים לזרום בדרום שפכים צואתיים מסוכנים - מאותו הסוג שמפיץ את הנגיף. הביוב זורם מתוך בסיס של צה"ל, זאת למרות הבטחתו בפני בית המשפט כי הוא יפסיק את הזרמת השפכים לאלתר

צילומים שחושפת עמותת מלר"ז מראים כמויות עצומות של שפכים צואתיים וביוב הממשיכים לנחל בדרום מבסיס צה"ל. כל זה קורה כשברקע מבצע של המדינה לבלימת התפשטות נגיף הפוליו  - שעובר דרך צואה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השפכים של בסיס ג'וליס של צה"ל מוזרמים בשבועיים האחרונים לנחל אבטח הסמוך באחריות הצבא. "בשיאו של מאמץ לאומי למניעת התפשטות הפוליו שעובר דרך הביוב, באה אותה מדינה ומאפשרת הזרמת שפכים לא מטופלים באחוזי חריגות שלא ייאמנו", אמר בריאיון לחדשות 2 עו"ד מרדכי איינהורן, היועץ המשפטי של עמותת מלר"ז.

על פי מדידות שבוצעו במקום, השפכים המוזרמים לנחל חורגים בשיעור של פי 3,500 מכמות הקוליפורמים הצואתיים המותרת. בעמותת מלר"ז, שפועלת נגד זיהום הסביבה, הבינו שמדובר בסכנה גדולה נוכח ההתפשטות של נגיף הפוליו, והתריעו בפני הצבא על הזרמת השפכים המסוכנת כבר בשבוע שעבר, ביום שלישי.

הם אפילו שלחו את התיעוד שבידם, אלא שזאת הייתה התשובה שקיבלו מקצין בפרקליטות הצבאית: "תודה על הדיווח. קיבלתי את התמונות והעברתי אותן לגורמים המוסמכים במינהל הגנת הסביבה בצה"ל".

"בצבא אין לא יכול יש לא רוצה"

שבוע חלף מאז, והשפכים עדיין מוזרמים לנחל בדרום - בעיצומו של מבצע חיסוני הפוליו. "זה לא ייתכן ולא מתקבל על הדעת שגוף כמו צה"ל יודע כבר שבועיים שמוזרמת כמות גדולה של ביוב גולמי לתוך נחל ולשטח פתוח, והבעיה לא נפתרת", הוסיף עו"ד איינהורן.

והמאבק בפוליו בינתיים - נמשך (AP)
הזרמת השפכים מהווה גם הפרת הבטחה של צה"ל בפני בית המשפט מלפני ארבעה חודשים, עוד לפני התפרצות הפוליו, כי הוא יפסיק לאלתר את הזרמת השפכים לנחל. ואכן, כשעמותת מלר"ז התריעה בפני צה"ל בשבוע שעבר על המשך הזרמת השפכים, בפרקליטות הצבאית הודו בתשובתם ש"אכן הבטחנו שהזרם ייפסק והאמור בתמונות ייבדק בהקדם".

אלא שנכון לעכשיו השפכים עדיין מוזרמים לנחל, ונגיף הפוליו ממשיך להתפשט. "אם רוצים, יכולים", סיכם עו"ד איינהורן, "איך נאמר בצבא? אין 'לא יכול', יש 'לא רוצה'".