הרופאים נאלצו לקטוע את יד החולה "בגלל עיכוב בבדיקות"

חשד לרשלנות בבית החולים רמב"ם: סופיה מיורוב, בת 60 מחיפה שאושפזה לאחר שעברה השתלת כליה מוצלחת, חזרה לביה"ח לאחר שחשה ברע וידה התנפחה. משפחתה טוענת שלא התייחסו אליה במשך שעות – ולמחרת נאלצו הרופאים לקטוע את ידה כיוון שמצבה כבר היה חמור מדי. "אם היו מטפלים בה בלילה, לא היו קוטעים לה את היד", טענה בתה

ההשתלה המוצלחת נגמרה בכריתה. אילוסטרציה (רויטרס)

חשד שרשלנות חמורה מצד צוות בית החולים הובילה לקטיעת ידה של מטופלת: סופיה מיורוב, תושבת חיפה בת 60 עברה ניתוח מוצלח של השתלת כליה בבית החולים רמב"ם לאחר כעשר שנים בהן טופלה במכונת דיאליזה, אך בסופו של ההליך - נאלצו הרופאים לקטוע את ידה השמאלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מיורוב שוחררה לביתה לאחר שלושה שבועות של התאוששות מהניתוח - אלא שאז מצבה החל להחמיר שוב. כשבוע לאחר ששוחררה, בזמן ששהתה בביתה, מיורוב חשה ברע ובקשיי נשימה, ואושפזה במיון של בית החולים. היא הובהלה למחלקה כשהיא סובלת מכיחלון באצבעותיה ומבצקת בידה השמאלית באזור בו חוברה בעבר צינורית הדיאליזה לגופה.

"אמא שלי שכבה בחדר האשפוז כתשע שעות עד שניגש אליה רופא בפעם הראשונה", טענה בתה אירנה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "הוא אמר שהיא צריכה לעבור אולטרסאונד, אבל שהשעה מאוחרת וכבר לא ניתן לבצע את הבדיקה ושתחכה לבוקר", הוסיפה בתה. לדבריה, רופא כירורג הגיע לבדוק את אמה כעבור שעתיים, ערך בדיקה שהוגדרה "שטחית" וטען שנקרא לבדיקה "לא פורמלית". לדברי המשפחה, הרופא לא התריע על מצבה החמור של הזרוע שהלכה והתנפחה, ואף השחירה.

"אם היו מטפלים בה קודם, לא היו קוטעים לה את היד"

מיורוב בביתה, היום (המייל האדום)
בבוקר הגיע רופא נוסף לבדוק את מיורוב, ומיהר לפנותה על אלונקה בעצמו לחדר האולטרסאונד לאור דחיפות המצב, כך טוענת המשפחה. "אחרי בחינת תוצאות הבדיקה, הוא אמר לנו שהמצב של היד חמור מאוד ושחייבים לקטוע אותה. חיכינו שבוע שבו היד המשיכה להזדהם ואז היא עברה קטיעה כמעט מלאה של הזרוע, מהחלק שמעל המרפק", סיפרה בתה.

המשפחה טוענת כי לו האם הייתה מאובחנת ומטופלת כבר בשעות הלילה, לא היה כל צורך לקטוע את ידה, וכי עקב רשלנות והמתנה ממושכת ומיותרת, מצב היד החמיר משמעותית - מה שהוביל לקטיעה. "מדובר פה ברשלנות על רשלנות. לא הסבירו לנו שהמצב כל כך חמור, המצב של אמא החמיר בלילה ופשוט לא התייחסו", טענה בתה. בכוונת המשפחה לתבוע את בית החולים בגין רשלנות.

"לא ייתכן שחדר מיון לא יכול להזעיק מומחים במהלך הלילה ולבדוק את המצב של חולים שמצבם חמור. לא רק שקטעו לה את היד רק כי המתינה כל כך הרבה, אלא שקטעו אותה גם מעל המרפק - מה שמגביל אותה היום בתנועה", סיפרה עו"ד שושנה ברוידה המייצגת את המשפחה. בתה הוסיפה שכיום אמה מוגבלת בניידות ומתקשה אפילו ללכת לשירותים לבדה.

מבית החולים רמב"ם נמסר בתגובה: "המרכז הרפואי רמב"ם מטפל בחולים המורכבים ביותר בצפון הארץ. פרטים רבים בפנייתכם אינם מדויקים, ויחד עם זאת אנו מצטערים על הסבל שהחולה עברה. לא נוכל להגיב באופן מפורט יותר לאחר שהמשפחה הצהירה על פנייתה למערכת המשפטית".

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.